Z porady notariusza potrzebujemy skorzystać z różnych względów – chcemy przepisać mieszkanie najbliższym, spisać testament czy uzyskać odpis dokumentów. Pojawia się wtedy pytanie: w jaki sposób wybrać notariusza, który nie będzie zbyt drogi, ale skuteczny i pomoże w fachowy, profesjonalny sposób?

Najprostszym sposobem jest oczywiście spytanie znajomych i rodziny. Być może ktoś z nich korzystał już z usług notariusza, poświęcił czas na poszukanie jak najbardziej odpowiedniego, zapoznał się z rynkiem i wie, do kogo warto się udać, a kogo omijać szerokim łukiem? Najbliżsi swoją wiedzą podzielą się chętnie – sami doskonale wiedzą, jak trudny jest wybór odpowiedniej osoby. Z pewnością również nie będą chcieli wysłać Cię do nieodpowiedniej osoby.

Doskonałym i niezwykle popularnym sposobem na znalezienie odpowiedniej kancelarii notarialnej jest również sieć. Internauci bardzo chętnie dzielą się swoimi opiniami i bazując na własnym doświadczeniu podpowiedzą, jaki notariusz jest rzetelny, dostępny dla klienta i niedrogi. Do tego dochodzi dodatkowy plus – opinii jest sporo, nie trzeba więc bazować wyłącznie na jednej. Jeśli bierze się pod uwagę tylko jeden głos zawsze istnieje większe ryzyko, że popełni się błąd – być może ta jedna osoba jest mało wymagająca, dlatego była zachwycona albo też przeciwnie, zbyt surowa w swojej ocenie i skreśla na stracie dobrego notariusza?

Dobrym sposobem jest również stworzenie własnego spisu i telefon do kancelarii notarialnych, aby przekonać się, czy dany fachowiec na pewno spełnia nasze oczekiwania. Informacji o notariuszach można szukać zarówno w internecie, na różnych witrynach internetowych ze spisem notariuszy, znajdując np. http://notariusz-derkowska.pl/, jak i w gazetach czy też nawet przypadkowo mijanych budynkach – zawsze można spisać widniejący na tabliczce numer telefonu oraz nazwisko i rozważyć wybór właśnie takiego specjalisty.

Przede wszystkim przy wyborze notariusza należy zasięgnąć tak wiele opinii, jak jest to możliwe. Uchroni to nas przed udaniem się do nieodpowiedniej, niekompetentnej osoby, która narazi nas na niepotrzebną stratę czasu, nerwów oraz pieniędzy.