Wciągarka linowa umożliwia użytkownikowi podnoszenie oraz opuszczanie przedmiotów o sporej wadze. Dzięki opcjonalnemu wyposażeniu jakim jest suwnica, możliwym staje się również przenoszenie ładunków w poziomie. Tego typu urządzenia znajdziemy np. na placach budowy, w magazynach, halach produkcyjnych, czy też firmach transportowych.

Silnik i stalowa lina – serce i kręgosłup

Kluczowy element każdej wciągarki linowej to stalowa lina CK 45. Jest odporna na skręcanie, dzięki czemu przemieszczany przedmiot jest dobrze zabezpieczony przed wykonywaniem niepożądanych obrotów. Średnica liny może wahać się w granicach od 3 mm do 5,6 mm. Im grubsza, tym jest bardziej odporna na zrywanie, co ma wpływ na parametr nośności całego urządzenia.

Nośność zależy w dużej mierze od mocy silnika, którym wciągarka linowa jest napędzana. Profesjonalne urządzenia tego typu dysponują mocą od 500 W do 1600 W, a ich nośność wynosi proporcjonalnie od 250 kilogramów do prawie 1 tony.

Kolejną istotną kwestią jest maksymalna wysokość podnoszenia, zależna od długości stalowej liny, która w przypadku produktów najbardziej cenionych marek wynosi 12 metrów.

Zblocze – Poprawiona wydajność

Zblocze stanowi część składową zestawu każdej profesjonalnej wciągarki linowej, a użytkownik może korzystać z jego funkcjonalności zależnie od indywidualnych potrzeb. Zadaniem zblocza jest dwukrotne zwiększenie nośności wciągarki. Wraz z tym zmniejsza się jednak o połowę maksymalna wysokość oraz szybkość unoszenia.

Przykład:

Wciągarka o udźwigu 800 kg, wyposażona w linę o długości 12 m, użyta wraz ze zbloczem, uniesie przedmiot na wysokość 6 m, z prędkością podnoszenia 4 m na minutę. Jeśli nie skorzystamy ze zblocza, to wprawdzie dwukrotnie zwiększymy wysokość unoszenia (na maksymalną długość liny – 12 m) oraz prędkość unoszenia (do 8 m na minutę), ale jednocześnie zmniejszymy udźwig urządzenia do 400 kg.

Należy pamiętać, że w specyfikacjach technicznych renomowanych produktów, zawsze podawane są informacje względem udźwigu a także wysokości i szybkości unoszenia, w dwóch wariantach użytkowych – ze zbloczem i bez zblocza.

Bezpieczeństwo i kontrola

Wciągarka linowa wyposażona jest standardowo w przewodowy pilot sterujący, zapewniający bardzo szybką reakcję operatora. Jego konstrukcja umożliwia jednoręczną obsługę, i co za tym idzie, sprawną kontrolę funkcji urządzenia.

Nad poprawnym przebiegiem pracy podnośnika czuwa przekładnia redukcyjna. Częścią składową tego mechanizmu są koła zębate, wykonane z bardzo wytrzymałej stali. Zadaniem przekładni jest przenoszenie ruchu obrotowego z wału czynnego na wał bierny, przy jednoczesnej redukcji momentu obrotowego. W praktyce więc przekładnia odpowiada za wciąganie i opuszczanie liny a także kontroluje szybkość unoszenia.

Nie bez znaczenia jest też zabezpieczenie w postaci awaryjnego wyłącznika. Element ten działa na zasadzie hamulca bezpieczeństwa, który włącza się automatycznie w chwili, gdy dojdzie do przerwy w zasilaniu napięciem elektrycznym. Wtedy praca wciągarki zostaje przerwana, a ładunek bezpiecznie się zatrzymuje.

Biorąc pod uwagę, że wciągarka linowa jest sprzętem pracującym przy znacznych obciążeniach, jej konstrukcja musi charakteryzować się dużą wytrzymałością i jak najdłuższą żywotnością. Z tego względu, produkty oferowane przez cenionych producentów tworzone są z najwyższej jakości materiałów oraz zostały objęte aż trzyletnią gwarancją konsumencką. Idealnym przykładem niech będzie sprzęt niemieckiej marki MSW, znajdujący się w ofercie firmy Emaks, na stronie http://emaks.pl/.

6005-1 6008-1