Wielkanoc, choć mniej kosztowna niż Święta Bożego Narodzenia, podobnie jak one obciąża w pewnym stopniu nasz domowy budżet. Czy przygotowujemy się wcześniej na ten wydatek odkładając odpowiednią sumę pieniędzy? A może decydujemy się na zaciągnięcie kredytu u rodziny lub w banku? Na co wydajemy najwięcej? Na te oraz inne pytania związane z wielkanocnymi wydatkami odpowiada raport przygotowany przez specjalistów Okazje.info – internetowej porównywarki cen .

Okazje.info_Ile zamierzasz wydać na Wielkanoc w porównaniu z poprzednim rokiem
Oszczędności czy pożyczka?
Krótsza niż Święta Bożego Narodzenia, nie wymagająca od nas kupowania kosztownych prezentów bliskim i bez silnej tradycji przystrajania domu czy podwórka – być może dlatego, aż 76,8% badanych deklaruje, że wielkanocne wydatki sfinansuje z bieżących zarobków. Tylko 12% ankietowanych odkłada, aby zorganizować nadchodzące święta, a 11,2% zamierza wziąć pożyczkę (9% od rodziny lub znajomych, a 2,2% z banku).
Mniej czy więcej?
Zdecydowana większość respondentów na tegoroczne przygotowania do Wielkanocy nie planuje wydać więcej niż w roku ubiegłym (85%). 55% zamierza koszty związane z organizacją zbliżających się świąt nawet zmniejszyć, a 30% utrzymać je na tym samym poziomie. Wydać więcej niż w roku ubiegłym chce jedynie 13% badanych.

Okazje.info_Z czego zamierzasz sfinansować wydatki związane z organizacją Wielkanocy

Na co wydamy najwięcej?
Suto zastawiony stół to znak rozpoznawczy każdych polskich świąt. Tak jest i w przypadku Wielkanocy – organizując rodzinne spotkanie z tej okazji, większość z nas najwięcej wydaje na jedzenie i napoje (54%). 17,5% badanych za najbardziej kosztowny uznała z kolei zakup alkoholu, którego obecność jest wciąż dla wielu Polaków symbolem gościnności. Planując święta część z nas sporo inwestuje także w przygotowania domu do wizyty rodziny lub znajomych – wydatek z tym związany za największy uznało 9,7% respondentów. Tylko nieco mniej, bo 9% najwyższe koszty ponosi kupując upominki dla bliskich. Dla 6,5% ankietowanych największym wydatkiem jest z kolei podróż do bliskich, a dla 3,3% zakup nowych ubrań.
Ile zatem wydamy na organizację nadchodzących świąt?
Okazuje się, że organizując Wielkanoc jesteśmy raczej oszczędni. 53,1% badanych nie planuje wydać na przygotowania do niej więcej niż 500 zł. 7,8% deklaruje, że poziom wydatków poniesionych z tej okazji nie będzie wyższy niż 1000 zł, a tylko 1,7% przeznaczy na ten cel więcej niż 1000 zł.
Choć Wielkanoc to w teorii święto ważniejsze niż Boże Narodzenie, to wymaga zdecydowanie mniej przygotowań i nakładów finansowych. Nie jest również tak komercyjna i silnie wykorzystywana przez media czy galerie handlowe. Łatwiej zatem skupić się w czasie jej trwania na tym co najważniejsze, czyli bliskich i chwilach z nimi spędzonych. Pamiętajmy także, że zaoszczędzić cenne godziny pomogą nam zakupy przez Internet, które są szybsze i często również tańsze.