Maszyny i sprzęty dla przemysłu ciężkiego produkowane są głównie z metali, warto jednak zwrócić uwagę na pozostałe materiały. Należy do nich na przykład silikon, który stanowi doskonałą izolację przed wilgocią, chroni wrażliwe elementy negatywnym wpływem drgań i czynników zewnętrznych. Jakie zastosowanie ma silikon w przemyśle maszynowym? O tym właśnie opowiada nasz artykuł.

Przemysł maszynowy, czyli co?

Nazywa się nim produkcję ciężkiego sprzętu oraz maszyn, które zwykle docelowo służą kolejnym gałęziom przemysłu. Zalicza się do nich także produkcję urządzeń AGD – pralek, lodówek czy zmywarek, które służą firmom usługowym czy handlowym. Do maszyn przemysłowych zalicza się na przykład maszyny budowlane takie jak koparki, ładowarki, zagęszczarki, frezarki czy wiertnice, maszyny hutnicze czy górnicze.

Silikonowe uszczelki w maszynach

Silikon często wykorzystywany jest w formie uszczelek, które poniekąd jednocześnie łączą i izolują od siebie części sprzętów i maszyn. Przykładem niech będzie uszczelka lodówki – ma styczność z drzwiami (bądź klapą) i ramą jednocześnie, a więc łączy oba elementy. Jednocześnie oddziela je od siebie, by można było swobodnie dostać się do wnętrza. Przestrzeń między drzwiami a ramą wypełniona silikonową uszczelką pozwala na zatrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz. Silikon nie przenosi ciepła z zewnątrz i odwrotnie, nie pozwala na ucieczkę wygenerowanego chłodu ze środka lodówki. Dzięki temu, że silikonowa uszczelka jest elastyczna, amortyzuje uderzenie drzwiczek o ramę. W wielu maszynach (na przykład zagęszczarkach) w czasie ich pracy pojawiają się mocne drgania. Silikon pełni wówczas funkcję amortyzatora, oddzielając od siebie części które mogłyby ulec mechanicznemu zniszczeniu – mówi ekspert firmy Larkis, jednego z wiodących producentów wyrobów silikonowych i gumowych.

Plastyczna masa, trwały element

Odpowiednio skomponowana mieszanka do wyrobu produktów silikonowych jest plastyczna, a więc da się z niej formować dowolne kształty. Po odpowiedniej obróbce na lata zachowają one oryginalny kształt i objętość, ponieważ nie ulegają wpływom czynników zewnętrznych, nie wchłaniają wody, nie rozszerzają się i nie kurczą pod wpływem temperatury. Są również odporne na promieniowanie UV czy większość detergentów. Masa silikonowa, dzięki wzbogaceniu jej o pigment, może nabrać dowolny kolor, co ma znaczenie estetyczne. Odpowiednie mieszanki chemiczne sprawiają, że staje się on twardszy. Dlatego można z niego wykonać na przykład wygodne uchwyty czy podkładki do maszyn, które nie ulegną odkształceniom czy zarysowaniom. Więcej na temat zastosowania silikonów możemy przeczytać na stronie producenta: silikony Larkis.

fotolia_88356098_subscription_monthly_m