Chcąc znaleźć specjalistę w danej dziedzinie, szukamy kogoś, kto najlepiej się sprawdzi w zleconej przez nas sprawie. Poszukiwanie prawnika lub notariusza okazuje się tym bardziej ważne. To przecież profesje, które wykonują bardzo odpowiedzialne, a niekiedy delikatne zlecenia.

Notariusz – prawnik oraz zawód zaufania publicznego

Notariusz to po prostu prawnik, choć nie taki zwyczajny. Notariusza powołuje minister sprawiedliwości, upoważniając go do sporządzania aktów notarialnych i dokonywania innych czynności notarialnych. Notariusz to osoba wykonująca zawód zaufania publicznego.Tego typu zawody to profesje, które polegają na wykonywaniu zadań o szczególnym charakterze, zarówno pod kątem zadań publicznych, jak i z troski o realizację interesu publicznego.

 

Zajęcia notariusza

Notariusz przydaje nam się zazwyczaj przy bardzo ważnych sprawach. Zdarza się, że jednocześnie przy sprawach bardzo delikatnych. Wiążą się one przecież z naszym życiem, naszą śmiercią i naszym majątkiem. Notariusz wykonuje usługi w zakresie sporządzania aktów notarialnych, to znaczy dokumentów urzędowych potwierdzających dokonanie określonej czynności prawnej. Główne zadanie notariusza stanowi zazwyczaj sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia. Ponadto posiada też kompetencje w składaniu wniosków o wpis do ksiąg wieczystych. Ponadto zakres jego obowiązków obejmuje sporządzanie różnego rodzaju dokumentów na żądanie. (źródło: http://notariusz-derkowska.pl).

 

Notariusz poszukiwany

Dobry notariusz to notariusz, który ma kompetencje oraz jest doświadczony. Szukając notariusza, może pomóc oczywiście internet, ale wcale nie musi. Najlepszą rekomendacją okażą się opinie znajomych korzystających z usług notariusza. Warto ponadto przed udaniem się do notariusza zasięgnąć opinii fachowców, na przykład prawników lub osób związanym z tą dziedziną prawa.Wybierając kancelarię notarialną nie należy natomiast kierować się ceną. Najtańsze i najdroższe rozwiązania nie zawsze rozwiązują sprawę. Nie chodzi o samą renomę, lecz o kompetencje i doświadczenie.

Wybór właściwej kancelarii notarialnej to sprawa ważna, bo decyduje o pomyślnym i nade wszystko efektywnym spotkaniu z notariuszem. Chociaż notariusze mają uprawnienia do wykonywania wszystkich swoich obowiązków, to generalnie są wyspecjalizowani w jakiejś określonej dziedzinie. Zatem przykładowo chcąc udać się do notariusza w celu sporządzenia dokumentów spadkowych, warto udać się do notariusza, który najbardziej biegły oraz doświadczony czuje się akurat w tym. Właściwy wybór notariusza równa się właściwemu załatwieniu sprawy.