W kwietniu i maju polski oddział oprogramowania antywirusowego AVG przeprowadził serię ankiet wśród przedsiębiorców, menadżerów i pracowników dotyczących polityki bezpieczeństwa haseł w mikro i małych przedsiębiorstwach.

 

Wyniki ankiet przeprowadzanych bezpośrednio wśród właścicieli firm zaskoczyły bardzo pozytywnie – okazuje się, że coraz więcej osób pamięta o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przykłada do nich dużą uwagę.

 

94% ankietowanych odpowiedziało, że regularnie aktualizuje swój system operacyjny.

 

Ponadto, aż 91% przedsiębiorców odpowiedziało, że regularnie dokonuje aktualizacji innych programów zainstalowanych na komputerze (w tym przeglądarek oraz programów antywirusowych).

 

75% przedstawicieli małego biznesu korzysta z programów do przechowywania haseł.

 

Co ciekawe, w przypadku napotkania problemów ze sprzętem, aż 54% właścicieli firm woli polegać na własnych umiejętnościach. 20% zatrudnia informatyka, 17% zleca zadania firmie zewnętrznej, a 8% korzysta z pomocy znajomego lub członka rodziny.

 

– Wyniki ankiety rzeczywiście nas zaskoczyły – komentuje Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG – Cieszy zwłaszcza tak wysoka świadomość dotycząca konieczności regularnych aktualizacji systemów i oprogramowania. To podstawy jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w firmie. Dalej jednak ponad połowa przedsiębiorców woli radzić sobie sama z problemami z komputerami. Z jednej strony wynika to z chęci zaoszczędzenia kosztów, z drugiej z niechęci do zlecania zadań na zewnątrz i wciąż mocnym przeświadczeniu, że „sam to zrobię najlepiej”.