Zapewne każdy z nas chciałby, aby już od momentu przebudzenia jego dzień układał się jak najlepiej. O czym warto pamiętać, by powitać dzień z uśmiechem i kłaść się spać w równie pozytywnym nastroju? Oto kilka podstawowych elementów, które zapewnią dobre samopoczucie i będą miały wpływ na przebieg całego dnia.

  1. Wyśpij się

Nic nie gwarantuje dobrego samopoczucia od samego rana, tak jak dobry sen. Optymalna długość snu w ciągu nocy zalecana dla ludzi dorosłych to 7 – 8 godzin. Oczywiście każdy z nas żyje innym rytmem. Niektórzy są „skowronkami” kładącymi się wcześnie spać i wykazującymi większą aktywność rano. Innym typem są osoby określane jako „sowy”, czyli udające się spać późną nocą i przesypiające ranek. Pory snu u wielu ludzi są również uzależnione od ich trybu pracy. Należy pamiętać, że sen ma wpływ nie tylko na nasz nastrój, ale także na nasze funkcje poznawcze odpowiedzialne za koncentrację i „świeży”, otwarty umysł.

Fot. na-kawe.net
Fot. na-kawe.net
  1. Zjedz pyszne śniadanie

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Istnieje powiedzenie: „śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi” i jest w nim dużo prawdy. Śniadanie dostarcza nam energii na cały dzień, jednak powinno być lekkie i zawierać jak najwięcej składników odżywczych. Do śniadania można dołączyć także filiżankę kawy. Ten popularny napój pobudza do życia nawet największych śpiochów, jest to jednak kofeina, dlatego pamiętajmy o umiarze i rozsądnych jej ilościach.

  1. Stawiaj sobie cele

Stawiając sobie cele możemy spędzić nasz dzień jak najkorzystniej. Realizacja choć części dziennych celów zapewni nam satysfakcję i zadowolenie z samego siebie. Dodatkowo pobudza to działania i inspiruje. Stawianie celów czy przygotowanie ramowego planu dnia sprawdza się szczególnie u osób zabieganych i zapracowanych. Dzięki temu w ich życiu panuje ład i porządek.

  1. Pozytywne nastawienie – Zakaz narzekania

Z pewnością wielu z nas zdarza się narzekać lub spotykać z osobami, które narzekają nieustannie. Mimo wszystko starajmy się widzieć świat w kolorowych barwach, gdyż nawet w niekorzystnej sytuacji mogą znaleźć się jakieś pozytywne aspekty. To od nas zależy jak zinterpretujemy każde wydarzenie, staramy się budować jak najlepsze i jak najbardziej kolorowe obrazy rzeczywistości!

  1. Spotkaj się ze znajomymi

Któż inny może napełnić nas pozytywną energią czy też pocieszyć w trudnej sytuacji lepiej niż najbliżsi przyjaciele? Spotkanie z pozytywnymi osobami z pewnością sprawi, ze nasz dzień stanie się lepszy. Po ciężkim dniu w pracy czy szkole warto znaleźć czas na odrobinę rozrywki w gronie sympatycznych osób. Można też spróbować poszukać w swojej okolicy osób o podobnych zainteresowaniach. Ciekawą inicjatywą, która sprzyja odnajdywaniu osób podzielających wspólne pasje jest serwis na-kawe.net. Jego twórcy zachęcają do spotkań poza sferą online, ułatwiają poznawanie nowych osób w okolicy oraz umożliwiają wspólne rozwijanie zainteresowań. Celem serwisu jest promowanie życia w realu, zachęcanie użytkowników do łapania cennych chwil i nawiązywania prawdziwych relacji z innymi ludźmi. To bardzo ważne wartości, o których coraz częściej zdarza się nam zapominać.

  1. Zażyj trochę ruchu
fot. na-kawe.net
fot. na-kawe.net

Wszyscy wiemy, że ruch to zdrowie, ale czy wykorzystujemy tę wiedzę na co dzień? Osoby, których praca nie jest związana z ruchem powinny w swoim planie dnia znaleźć choć chwilę czasu na aktywność ruchową. I wcale nie musimy wydawać pieniędzy na karnety na siłownię czy profesjonalny sprzęt sportowy z najwyższej półki. Może to być po prostu codzienny jogging lub nawet ćwiczenia w domowym zaciszu. Ruch sprawia, że czujemy się lekko, jesteśmy w dobrej formie, a także możemy uniknąć dolegliwości związanych np. z siedzącym trybem pracy. Pamiętajcie – w zdrowym ciele zdrowy duch!

Wymienione tutaj punkty to najbardziej istotne elementy, które pomogą nam spędzić dzień aktywnie, twórczo – a co najważniejsze – wprawią nas w dobry nastrój! Dzięki skutecznemu wdrażaniu ich w życie możemy zapewnić sobie zdrowie, porządek oraz dobre samopoczucie każdego dnia!