Chmura – chyba każdy z nas od razu pomyśli o tej, którą możemy zobaczyć na niebie. Jednak pod tym pojęciem kryje się także coś zupełnie innego, a mianowicie chmura obliczeniowa, czyli z angielskiego cloud computing, która zyskuje coraz większą popularność w biznesie. Czym jest taka chmura i jakie ma zastosowanie?

Chmurą obliczeniową nazywa się specjalny model przetwarzania danych, który bazuje na stosowaniu usług zewnętrznych, dostarczanych przez usługodawcę. Z chmury możemy korzystać na przykład do przechowywania danych czy też do korzystania z aplikacji on-line. Nie potrzebujemy przy tym instalacji żadnego oprogramowania na komputerze czy urządzeniu mobilnym – wymagany jest tylko dostęp do internetu.

Na czym polega działanie chmury?

Zasada funkcjonowania chmury obliczeniowej polega na przeniesieniu usług IT, na przykład danych, oprogramowania czy mocy obliczeniowej, na zewnętrzny serwer. Aby móc korzystać z chmury, musi być ona cały czas dostępna przez urządzenia klienckie.

Wobec tego bezpieczeństwo jest na jeszcze wyższym poziomie – nie ma ryzyka utraty danych przechowywanych na komputerze, a szybkość procesów nie jest zależna od posiadanego serwera. Aby uzyskać dostęp do danych, oprogramowania czy korzystać z mocy obliczeniowej, wystarczy tylko zalogować się do chmury z dowolnego urządzenia.

Chmura w biznesie

Dzisiaj chmura ma duże znaczenie w biznesie. Do wyboru mamy kilka różnych modeli chmury, które można dobrać w zależności od potrzeb. Są to między innymi IaaS Infrastructure as a Service (z angielskiego „infrastruktura jako usługa”), PaaS Platform as a Service (z angielskiego „platforma jako usługa”) czy SaaS Software as a Service (z angielskiego „oprogramowanie jako usługa”).

Badania wskazują, że korzystanie z chmury obliczeniowej nie tylko jest bezpieczne, ale pozwala na obniżenie kosztów IT nawet o 10-20%, dlatego to nie tylko wygodne i wszechstronne, ale i korzystne cenowo rozwiązanie.

Firma BLUER (Bluer.pl) oferuje klientom niezawodną platformę usług informatycznych w postaci chmury. Usługa obejmuje udostępnienie infrastruktury serwerowej, oprogramowania oraz usługi wdrożenia, obsługi i serwisu. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: Bluer.pl.