Dobry serwer to przede wszystkim stabilność i szybkie działanie naszej strony internetowej. Jeśli nasz biznes działa głównie w sieci to warto w ten element zainwestować. Poszukując odpowiedniej usługi hostingowej trzeba wziąć pod uwagę głównie nasze potrzeby, potencjalny ruch na danej stronie, ilość jej elementów tak, aby nasza przyszła strona działała sprawnie, szybko i bezawaryjnie.

Czym jest hosting?

Usługa hostingowa to tak naprawdę udostępnienie miejsca, na Twoją stronę internetową, na dysku komputera (serwera), który jest stale podłączony do sieci. Dobrze działający serwer to także dobrze działająca strona internetowa. Istnieją trzy podstawowe rodzaje usług hostingowych. Są to:

Serwery współdzielone – tego typu serwery są idealne dla mniej wymagających stron internetowych i małych sklepów internetowych. Współdzielenie oznacza tu podział między wielu klientów zasobów serwera, co oznacza, że kiedy Twój sąsiad wykorzystuje w danym momencie więcej mocy serwera to Twoja strona internetowa może działać wolniej. Dlatego, jeśli posiadasz bardziej wymagającą witrynę warto zainwestować w serwer VPS.

Serwer VPS – jest to również serwer współdzielony z tym, że po pierwsze korzysta z niego mniej stron internetowych niż w poprzednim rodzaju serwera, a po drugie wykupując taką usługę masz zapewnioną niezmienność parametrów. Zatem jeśli posiadasz serwer VPS to przypisane Ci zasoby są tylko Twoje.

Serwer dedykowany – ten typ serwera jest najlepszym wyborem dla największych portali i klientów. Cały serwer tutaj należy tylko do Ciebie, więc nie musisz martwić się o zasoby czy działanie tegoż sprzętu.

Jak wybrać dobry hosting?

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając serwer.  Na pewno na miesięczny transfer danych, limit procesora, miejsce na dysku, tworzenie baz MySQL, tworzenie kont e-mail, częstotliwość tworzenia kopii bezpieczeństwa.

Ważnym parametrem w serwerach jest tzw. uptime, czyli niezawodność lub ciągłość działania serwera. Powinien on wynosić 99%, klient może chcieć sprawdzić Twoją stronę w każdym momencie i nie chciałbyś, aby w danym momencie nie działała.

Istotna jest również lokalizacja serwera. Otóż, jeśli nasz biznes i klienci znajdują się w Polsce to i serwer powinien znajdować się w Polsce. Chodzi tu o tzw. pingi i szybkość reakcji serwera. Czym wolniej działająca strona, tym większa możliwość, że klient po prostu z niej wyjdzie.

Problemy z serwerem czy działaniem strony się zdarzają, dlatego warto sprawdzić przed wykupieniem usługi hostingowej, jak działa pomoc techniczna hostingodawcy, np. jak szybko odpisują na przykładowe e-maile z zapytaniami.

Oczywiście istnieje więcej czynników, które składają się na dobry i sprawnie działający serwer, jednak powyższe są najbardziej istotne. Warto przed zakupieniem serwera, poradzić się fachowców, jaki będzie najbardziej dogodny dla naszej strony internetowej, bo to właśnie od jej wymagań, będzie zależało to, na jaką usługę hostingową powinniśmy się zdecydować.

Źródło: smartbees.pl.