W kwietniu i maju polski oddział oprogramowania antywirusowego AVG przeprowadził ankiety wśród przedsiębiorców, menadżerów i pracowników dotyczących polityki bezpieczeństwa haseł w polskich firmach.

 

64% ankietowych odpowiedziało, że pamięta wszystkie firmowe hasła, 12% ma jedno hasło do większości kont.

 

Co ciekawe, 6% osób zatrudnionych przechowuje swoje hasła na kartkach (np. przyklejonych do monitora).

 

65% osób nie pozwala przeglądarce w komputerze firmowym na zapamiętanie haseł, a 26% korzysta z hasła głównego. Niestety tylko 7% ankietowanych korzysta ze specjalnych programów, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie haseł.

 

W 33% firm hasła zmienia się co kilka miesięcy, w 28% firm hasła są cały czas te same. W 7% firm nie używa się haseł w ogóle.

 

78% pracowników zawsze wylogowuje się z portali społecznościowych i bankowości elektronicznej, jeżeli korzystają z nich w pracy. 34% zatrudnionych osób nigdy nie korzysta z zewnętrznych nośników (takich jak pendrive’y lub dyski twarde) do przenoszenia danych.

 

– Cieszy mnie, że 92% osób odpowiedziało, że nigdy nie wysyłało swoich haseł firmowych poprzez e-mail. Praktyka, która jeszcze kilka lat temu była nagminna, w ostatnich latach straciła na popularności. Również dobrą wiadomością jest to, że aż 76% pracujących Polaków zabezpiecza swój firmowy komputer głównym hasłem – komentuje Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG – Trochę niepokoi mnie jednak fakt, że ponad 25 % ankietowych odpowiedziała, że bez wahania udostępniłaby swoje hasła współpracownikom gdyby zaistniała taka potrzeba. Co ciekawe takiej odpowiedzi udzielili również właściciele firm.

 

W dalszym ciągu wiele osób dalej nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa – a to właśnie wynika większość problemów związanych z wyciekiem danych.