Strony internetowe stały się dzisiaj jednym z głównych kanałów handlu, reklamy,  informacji czy marketingu. W internecie spędzamy coraz więcej czasu, wpływa na praktycznie każdy aspekt naszego życia – zdecydowanie je ułatwiając. Jednak w sieci wszystko dzieje się niesamowicie szybko, patrząc na to od strony usługodawcy – osoby, która prowadzi swoją stronę internetową – na przyciągnięcie uwagi klienta ma zaledwie kilka sekund. Dlatego bardzo ważne jest, by strona www wyglądała dobrze i przejrzyście od samego początku.

W celu stworzenia serwisu  www, będziemy potrzebować tzw. CMS’a – czyli systemu do zarządzania treścią. Jest to oprogramowanie, które pozwala na personalizację witryny, zamieszczanie i edytowanie treści tekstowych, audio, wideo czy zdjęć. Programów, które służyć mają do zarządzania treścią są dziesiątki – jedne lepsze, drugie gorsze. Jak więc wybrać taki, który spełni wszystkie nasze oczekiwania?

Najpopularniejsze CMS-y

Istnieje kilka podstawowych wytycznych, które określają jakość danego skryptu, są to m.in.:

  • Otwartość – czyli możliwość ingerowania w kod, tworzenia wtyczek, motywów itp.
  • Społeczność – szerokie grono użytkowników i dostęp do wsparcia technicznego.
  • Przejrzystość – rozumiana jako łatwość korzystania z danego programu.
  • Funkcjonalność – czyli możliwości i funkcje jakie oferuje dany skrypt.

Patrząc na obecnie dostępne oprogramowanie CMS, można zauważyć, że kilka skryptów ewidentnie dominuje nad resztą, są to:

  1. WordPress

To zdecydowanie najpopularniejszy system do zarządzania treścią na świecie. W teorii, miał służyć raczej tworzeniu blogów, aniżeli poważnych stron internetowych, jednak dzięki swojej popularności, szybko rozwinął się poza ten zakres. Najważniejszą cechą WordPressa, jest łatwość w użytkowaniu – nie wymaga on bowiem znajomości PHP czy HTML, a wszystkie funkcje czy motywy dostępne są w formie łatwych do zainstalowania wtyczek. Dodatkowo WP posiada bardzo rozwiniętą społeczność, dzięki czemu w szybko możemy znaleźć rozwiązania ewentualnych problemów. Można powiedzieć, że jest funkcjonalny skrypt, z pomocą którego stworzymy ładną, estetyczną i funkcjonalną stronę internetową –  co ważniejsze z jego obsługą poradzi sobie nawet kompletny nowicjusz.

Oczywiście WordPress ma też swoje wady, najczęściej wytyka się mu słabą wydajność – poprzez instalacje wielu wtyczek, można przeciążyć serwer co poskutkuje wolniejszym działaniem naszej strony. Wiele do życzenia pozostawiają też zabezpieczenia PHP.

  1. Drupal

Kolejny, tym razem dużo bardziej zaawansowany CMS. To narzędzie dużo bardziej skomplikowane niż WordPress, ale dające też dużo większe możliwości. W skrypcie znajdziemy praktycznie wszystkie podstawowe funkcje takie jak rejestracja użytkowników, zarządzanie profilami, system administracji, narzędzie do dostosowania wyglądu strony i wiele, wiele innych. Ewentualne braki w funkcjonalności, można bardzo łatwo nadrobić instalując odpowiednie wtyczki. Drupal to jednak bardziej narzędzie programistyczne niż typowy CMS, wymaga bowiem sporej wiedzy z zakresu zarówno PHP jak i HTML – jednak dzięki temu daje dużo większe możliwości.

  1. Joomla

Można powiedzieć, że Joomla to skrypt CMS, który uplasował się pomiędzy dwoma poprzednimi. Jest nieco trudniejszy w obsłudze od WordPressa, daje jednak więcej możliwości – jest ich jednak mniej niż w opisywanym wcześniej Drupalu, lecz Joomla nie wymaga aż tak zaawansowanej wiedzy programistycznej. To narzędzie dla osób, które na naukę oprogramowania planują poświęcić nieco więcej czasu, jednak nie mają go na tyle dużo by nauczyć się języków programistycznych.