Po pięciu latach prac, firma Rittal, świętuje premierę innowacyjnego systemu szaf pełnogabarytowych VX25, który został zaprezentowany 23 kwietnia na targach Hannover Messe 2018 w Niemczech. To pierwszy system szaf sterowniczych, który został w całości opracowany w oparciu o wymogi jeszcze większej wydajności w budowie aparatury sterowniczej i rozdzielczej oraz łańcuchów wartości w Przemyśle 4.0. Hasło „Systemowa perfekcja” oznacza obietnicę nowej systematycznej i perfekcyjnej innowacyjności, która została osiągnięta nie tylko dzięki wiedzy
i doświadczeniu firmy Rittal, ale przede wszystkich, dzięki dialogowi z naszymi klientami. VX25 oferuje maksymalną jakość, mniejszą złożoność oraz oszczędność czasu, a także zwiększone bezpieczeństwo. Innowacyjność nowego systemu potwierdza ponad 25 zgłoszonych praw patentowych.

Jak sprawić, by najlepsze stało się jeszcze lepsze? To pytanie zadawano sobie w Rittal od początku opracowywania nowego systemu szaf sterowniczych.

„Rynek potrzebuje szafy sterowniczej, która pozwoli skrócić czasy realizacji w planowaniu oraz montażu, zmniejszy złożoność elementów i stanie się odpowiedzią na obecny trend cyfryzacji”, mówi dr Thomas Steffen, szef działu badań i rozwoju w Rittal. „Nowa szafa pełnogabarytowa Rittal jes tw 100% zgodna ze wszystkimi standardami Przemysłu 4.0. Tylko połączenie rzeczywistej szafy sterowniczej i jej cyfrowego bliźniaka spełni w przyszłości wszystkie wymagania cyfryzacji – od konfiguracji online i projektowania, przez montaż, aż po automatyzację, logistykę i serwis” – dodaje.

Studium: patrzeć, słuchać, uczyć się

Decydującą rolę w opracowaniu nowego systemu szaf pełnogabarytowych odgrywał intensywny dialog Rittala z klientami.  W ramach szeroko zakrojonego badania dokumentowano pisemnie, na zdjęciach oraz filmach, codzienną pracę projektantów i monterów aparatury rozdzielczej i sterowniczejw dziesięciu firmach w Niemczech, ośmiu w USA i sześciu w Chinach – w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach.

„Analiza doświadczeń użytkowników otworzyła nam oczy. Dostrzegliśmy u klientów problemy, których sami jeszcze nie zauważali”, mówi dr Thomas Steffen. Rezultatem tych badań było powstanie 150 konkretnych wymogów dotyczących nowej szafy, które dla projektantów i product managerów, stały się podstawą do prac rozwojowych. Zaprosiliśmy również naszych Klientów do wspólnych prac i tak powstała Rada Klientów, która również czynnie uczestniczyła podczas całego procesu projektowaniai oceny nowego systemu szaf.

Rezultat: same korzyści dla klientów!

Owocem badań i prac wdrożeniowych jest nowy system szaf pełnogabarytowych VX25. Struktura nazwy VX25 symbolizuje bogactwo możliwości, spełnienie 10-krotności wymagań klientów oraz idealną symetrię dzięki zastosowanej kompleksowo, ciągłej siatce wymiarowej 25 mm.

„Nowość polega na tym, że jeszcze nigdy tak konsekwentnie i systematycznie nie opracowywano systemu szaf sterowniczych pod kątem maksymalnych korzyści dla klientów. VX25 „myśli” jak projektant aparatury sterowniczej i rozdzielczej oraz współdziała – we wszystkich potrzebnych funkcjach i procesach”, komentuje dr Steffen.

Korzyści wzdłuż całego łańcucha wartości wg idei Industry 4.0 w budowie aparatury sterowniczej
i rozdzielczej można podsumować w trzech głównych punktach: maksymalna jakość i ciągłość danych, mniejsza złożoność oraz oszczędność czasu, a także bezpieczeństwo montażu.

Patenty: nowy stopień innowacyjności

Główną innowacją systemu jest opracowanie nowego profilu ramy. Profil ten wpływa na przestrzeń montażową, efektywność w inżynierii i montażu, możliwości rozbudowy, stabilność, a przez to – na bezpieczeństwo i elastyczność. W nowym systemie szaf pełnogabarytowych są utrzymane wszystkie dotychczasowego zalety systemu szaf TS8, które zostały znacznie poszerzone o nowe funkcje oraz korzyści dla klientów. Innowacyjność VX25 potwierdza ponad 25 zgłoszonych praw patentowych.

Produkcja: maksymalna jakość

Dla firmy Rittal hasło „Systemowa perfekcja”, oznacza także produkcję zgodnie ze standardami high-tech. Aby produkować nowy profil ramy VX25, Rittal zainwestował w nowe, ultranowoczesne linie produkcyjne. Nowe, całkowicie zautomatyzowane urządzenia do profilowania i linie do produkcji seryjnej z, w sumie, 31 robotami spawalniczymi i handlingowymi, które zapewniają maksymalną jakość, precyzję i stabilność. Jaki jest rezultat? Profil ramy VX25 wyposażony w pełną siatkę wymiarową 25mm jest znacznie stabilniejszy niż poprzednia wersja TS 8, przy takim samym ciężarze.

O Rittal:

Firma Rittal z siedzibą w Herborn w Hesji to wiodący światowy dostawca systemowy szaf sterowniczych, systemów rozdziału prądu, klimatyzacji, infrastruktury IT oraz oprogramowaniai serwisu. Rozwiązania systemow e Rittal można znaleźć w ponad 90 procentach wszystkich branż na całym świecie, np. w budowie maszyn i urządzeń, w przemyśle spożywczym, a także w branży IT i telekomunikacyjnej.

Do szerokiego spektrum zastosowań produktów lidera na rynku światowym należą konfigurowalne szafy sterownicze, których dane są dostępne w całym procesie produkcji. Inteligentne rozwiązania chłodzenia Rittal z niższym o nawet 75 procent zużyciem energii i CO2, które mogą komunikować się
z procesem produkcji, a także umożliwiają przewidywanie napraw i konserwacji. Jak również innowacyjne rozwiązania IT – od szaf IT, przez modułowe centrum danych, aż po rozwiązania Edge & Hyperscale Computing.

Wiodący dostawcy oprogramowania, firmy Eplan i Cideon, uzupełniają łańcuch wartości o interdyscyplinarne rozwiązania inżynieryjne, a Rittal dzięki swoim systemom automatyzacji (w skrócie RAS) – pomaga tworzyć rozwiązania automatyzacji budowy aparatury sterowniczej i rozdzielczej precyzyjnie, elastycznie i efektywnie.

Rittal został założony w roku 1961 i jest w ramach holdingu Friedhelm Loh Group. Grupa jest obecna na całym świecie z 18 fabrykami i 80 międzynarodowymi spółkami córkami. Cała grupa zatrudnia ponad 11 500 pracowników, a jej obroty w 2017 roku wyniosły ok. 2,5 miliarda euro.