Woda jest jednym z podstawowych składników naszej codziennej diety. Niestety zazwyczaj przypominamy sobie o niej dopiero w momencie, gdy odczuwamy pragnienie – najczęściej latem. Jednak dla zdrowia powinniśmy ją spożywać codziennie – w określonych, dla każdego indywidualnie ilościach. Dlaczego woda jest tak ważna? Na to pytanie odpowiada Agnieszka Bajer-Ciszewska, doradca żywieniowy.

Podstawa każdego dnia

Głównym budulcem ludzkiego organizmu jest woda – o tym wiedzą niemal wszyscy. Nie każdy jednak wierzy w powtarzane jak mantra rady, aby dbać codziennie o określony poziom jej spożywania.
Z czego to wynika? Zapewne w dużej mierze z nieświadomości walorów tak skomponowanej diety. A tych wymienić można bardzo dużo – od fizjologicznych, podstawowych potrzeb, po te wspomagające dodatkowe cele, jak np. odchudzanie. Warto w tym miejscu podkreślić, iż woda nie jest złotym środkiem na każdą dolegliwość – podobnie, jak samym jej piciem nie zgubimy nadprogramowych kilogramów. Woda jest wspomagaczem, bez którego niektóre procesy po prostu nie zadziałają. Dlatego właśnie warto pamiętać o niej codziennie, a nie tylko latem w chwili większego pragnienia.

Przechytrzyć pragnieniewoda_mama_i_ja_aranz_4

Do niezaprzeczalnych zalet wody należy pomoc w dostarczaniu składników odżywczych do wszystkich narządów w naszym organizmie. – Uczucie pragnienia jest sygnałem ostrzegawczym, które wysyła nam nasze ciało – podkreśla Agnieszka Bajer Ciszewska, doradca żywieniowy. – To znak, że nasz organizm powoli się odwadnia, więc należy jak najszybciej przedsięwziąć kroki, by pomóc mu odzyskać stabilizację. Złotym środkiem w tym przypadku jest takie działanie, zaprogramowane w codzienne przyzwyczajenia, które nie pozwoli dopuścić do podobnej sytuacji. Odwodniony organizm bowiem działa gorzej, wolniej, nie spełnia wszystkich podstawowych funkcji. Kolejną kwestią jest nasz mózg, który potrzebuje do prawidłowej pracy tlenu, cukrów i wody właśnie. Gdy odczuwamy w pracy zmęczenie, wydaje nam się, że już na nic nie wystarczy nam energii – sięgnijmy po szklankę wody – zazwyczaj zadziała lepiej niż kolejna filiżanka kawy czy herbaty.

Od pierwszych dni

– Woda jest niezwykle istotna już od pierwszych chwil naszego życia – także w łonie matki. Dlatego tak duży nacisk kładzie się na tę kwestię w przypadku diety kobiet ciężarnych, a także później – matek karmiących –zaznacza Agnieszka Bajer Ciszewska. – Jednak nie każda woda jest dla nich odpowiednia. Wciąż niewiele osób zna różnice między szeroką ofertą wód, które proponuje nam rynek. Zazwyczaj kierujemy się ceną bądź znajomością marki, a nie o to w tym chodzi. Każda woda ma inny skład, inne właściwości. Dla przykładu – woda źródlana Mama i ja dostosowana jest do potrzeb m.in. dzieci, przyszłych mam i kobiet karmiących, co potwierdza rekomendacja Instytutu „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka”. Krystaliczna czystość i odpowiedni poziom minerałów sprawiają, iż organizm otrzymuje potrzebną porcję wartości odżywczych, które może czerpać z wody właśnie.

Dla każdego

Woda nie powinna towarzyszyć nam tylko podczas letnich spacerów czy na siłowni. Pragnienie to ostatni sygnał, a jednocześnie znak, że zapominamy o jej regularnym spożywaniu. Woda źródlana Mama i ja, dzięki optymalnemu składowi i krystalicznej czystości, jest odpowiednia zarówno dla najmłodszych, jak Walorów regularnego spożywania wody w określonych ilościach można wymienić wiele. Są one tak różne, że odpowiedzą na potrzeby osób, których organizmy czy tryb życia są czasem zupełnie inne, reprezentują zróżnicowane wymagania.
– Osobom dbającym o linię bądź chcącym zrzucić kilka kilogramów pomoże fakt, iż woda wpływa na przyspieszenie metabolizmu – radzi ekspertka. – Należy pamiętać w tym przypadku o piciu większej ilości wody po przebudzeniu,
a w momencie wzmożonego wysiłku fizycznego – o zwiększonej potrzebie organizmu na płyny.
Ponadto unikajmy popijania posiłków, gdyż to spowalnia proces trawienia. Istotnym jest także fakt, iż wypłukuje ona toksyny z organizmu, a także nawilża skórę wspomagając jej elastyczność i świeży wygląd. Jednak wygląd to nie wszystko. Woda bowiem wspiera pamięć, koncentrację oraz ogólne samopoczucie – dodaje energii. Pomaga zwalczyć ból głowy i zmęczenie, które nierzadko mogą być wynikiem właśnie odwodnienia.

 

Woda źródlana Mama i ja

Cena:

1,5 L – cena: 2zł

0,5 L- cena: 1,50zł

 

 

————————————————————————————————————————————–

„Mama i ja” to marka źródlanej wody niegazowanej. Produkt przeznaczony jest w szczególności dla niemowląt i małych dzieci, kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią.  „Mama i ja” to marka należąca do firmy WOSANA S.A. Początki firmy sięgają 1991 roku, jej siedziba mieści się w Andrychowie. Najwyższą, jakość produktów zapewnia wdrożony przez firmę system zarządzania bezpieczeństwem żywności zgodny z międzynarodową normą EN ISO 22000: 2005. „Mama i ja” posiada pozytywną opinię od Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Produkt dostępny jest w sieciach: Real, Makro, Tesco, Kaufland, Netto, Carrefour, Selgros, Auchan oraz e-sklepach frisco.pl, dodomku.pl, bdsklep.pl.

 

WOSANA S.A.

PRODUCENT SOKÓW, NAPOJÓW I WÓD ŹRÓDLANYCH

WOSANA SPÓŁKA AKCYJNA

z siedzibą w Andrychowie przy ul. Batorego 35a, 34-120 Andrychów

tel. 033/ 873 41 51

fax 033/ 873 41 53

e-mail: marketing@wosana.pl

www.wodadladziecka.pl

 

———————————————————————————————————————————————————–

Agnieszka Bajer – Ciszewska

Właścicielka „Ciszewska Pilates Studio”. Doświadczony szkoleniowiec AFP, prezenterka i wykładowca na warsztatach, konwencjach oraz szkoleniach fitness, uczestniczka i prowadząca programy telewizyjnych poświęconych kondycji fizycznej. Absolwentka AWF we Wrocławiu w katedrze Anatomii i Antropomotoryki, ukończyła również studia podyplomowe Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie na kierunku „Żywność, żywienie a zdrowie”. Dyplomowana instruktorka fitness
z trzynastoletnim doświadczeniem, wyspecjalizowana w zajęciach pilates, body ball, schwinn cycling, nordic walking, a także tancerka posiadająca międzynarodową klasę „S”.