– O 21 proc. zwiększyliśmy ilość kontrahentów na całym świecie w I półroczu 2013 roku w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego i zanotowaliśmy wzrost obrotów na rynkach europejskich aż o 20 proc. – mówi Adam Mokrysz, członek zarządu Mokate. Zaznacza, że eksport firmy rozwija się bardzo dynamicznie.

Spółka Mokate to dziś w ponad 60 proc. spółka międzynarodowa. – Od lat budujemy naszą pozycję w oparciu o lokalne struktury i konsekwentnie poszerzamy ofertę produktową. Do dotychczasowych rynków południowych, takich jak Czechy, Węgry, Słowacja, kraje bałkańskie, dołączyły niedawno nowe, takie jak Serbia, Estonia czy Słowenia. Ze względu na stopień zaawansowania projektów, już dziś możemy powiedzieć, że będziemy obecni na rynkach krajów Wspólnoty Niepodległych Państw zrzeszającej większość byłych republik Związku Radzieckiego, Bliskim Wschodzie i Ameryce Południowej – mówi Adam Mokrysz i dodaje: – Nasze produkty eksportujemy do 70 krajów na całym świecie. Wyroby Mokate znajdują uznanie nie tylko na Bliskim, ale także np. na Dalekim Wschodzie. Tradycyjnie w centrum uwagi firmy pozostaje jednak Europa Środkowo-Wschodnia i rynek europejski o potencjale ponad 600 mln klientów.

Działalność zagraniczna Mokate to kluczowy dla niej obszar do dalszego rozwoju. – Zmienia się bardzo wiele i zmiany są niezwykle dynamiczne. Przede wszystkim kontynuujemy rozwój naszych brandów na rynkach międzynarodowych – przyznaje Adam Mokrysz. Taka strategia pozwala na skuteczne zdobywanie rynków, na których dotychczas Mokate nie funkcjonowało, oraz na ugruntowanie pozycji firmy w miejscach, w których jest już obecna.

Członek zarządu Mokate zauważa też, że firma o 21 proc. zwiększyła ilość partnerów handlowych na całym świecie w I półroczu 2013 roku w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego i zanotowała wzrost obrotów na rynkach europejskich aż o 20 proc.  – Konsekwentnie pracujemy nad wszelkimi możliwościami poszerzania naszego zasięgu geograficznego, dzięki nowym narzędziom i produktom dostosowanym do lokalnych potrzeb krajów na całym świecie. Stale zwiększamy sprzedaż naszych produktów kawowych i herbacianych oraz regularnie wprowadzamy innowacje do naszej oferty. Z optymizmem patrzymy więc w przyszłość – podsumowuje Adam Mokrysz.

Grupę Mokate tworzy obecnie dziewięć firm w kraju i za granicą. Poza Polską działają: Mokate Czechy, Timex Czechy, Mokate Słowacja, Mokate Węgry i Mokate Ukraina. Fabryki Mokate opuszcza dziś ponad tysiąc produktów pod różnymi markami. Firmy dostarczają produkty na wszystkie kontynenty, zatrudniając prawie 2 tys. osób.