Spotkaniem z Arturem Ludwikiem Zakrzewskim Klub Zygmuntowski zainaugurował cykl pokazów filmowych prezentujących rzeczywistość widzianą oczami reżysera. Podczas pierwszego spotkania zgromadzeni w sali Baltazara Fontany zobaczyli film dokumentalny „…Jedźmy nikt nie woła…” w reżyserii Zakrzewskiego.

Klub-Zygmuntowski-logo

Artur Zakrzewski od dwudziestu paru lat, co roku odwiedza Krym, spędzając tam niekiedy nawet kilka miesięcy. To daje mu możliwość prawdziwego poznania mieszkających na Krymie ludzi. Zaprezentowany film o Krymie to bardzo osobista, momentami nostalgiczna prezentacja tego miejsca, ludzi, którzy tam mieszkają i ich historii.

Prezentację filmu i późniejsze spotkanie można podsumować słowami samego reżysera „Fenomen miejsca spotkania, wspólnoty wspólnot, oczami mieszkańców – bardzo różnych, tworzy obraz tego świata, wierny i bogaty, choć w przedstawieniu niemożliwy do wyczerpania.” Dla zgromadzonych była to wyjątkowa okazja do ciekawej rozmowy i poznania Krymu takiego, jaki jest w rzeczywistości.

Spotkania Klubu Zygmuntowskiego organizowane są przez Fundację im. Zygmunta Starego, a sam Klub Zygmuntowski jest miejscem intelektualnych spotkań i dyskusji. Spotkania odbywają się cyklicznie – w każdy poniedziałek o godz. 18:00. Kolejne spotkanie odbędzie się 2 czerwca 2014. Jego Gościem będzie prof. Krzysztof Szczerski – polityk i politolog, który będzie rozmawiał z Arturem Dmochowskim o sytuacji międzynarodowej w środkowo – wschodniej Europie. Więcej informacji dostępnych jest na stronie http://fundacjazygmuntastarego.pl/klub-zygmuntowski/najblizsze-spotkanie.

 

Barbara Marcisz