Martwa_Natura_Z_Homarem_Maciej_WieczerzakWielu artystów umiera nie sprzedając ani jednego dzieła. Dopiero po śmierci zyskują sławę, a ich twórczość osiąga niekiedy niebotyczne ceny i jest pożądana przez kolekcjonerów na całym świecie. Dlaczego śmierć artysty tak bardzo przyczynia się do wzrostu popularności jego dzieł?

Niedocenieni za życia

Sztandarowym przykładem niedocenionego malarza był Vincent van Gogh. W ciągu swego 37-letniego życia namalował ponad 2 000 obrazów, sprzedał zaś tylko jeden z nich. Choroby psychiczne i stany lękowe nie przeszkodziły mu w stworzeniu najsłynniejszych dzieł postimpresjonistycznego malarstwa, takich jak Słoneczniki czy Gwiaździsta Noc. Wśród innych dziedzin sztuki i literatury można wymienić Cypriana Kamila Norwida, który umarł w nędzy, Juliusza Słowackiego, którego pierwsze dzieło ukazało się w druku dopiero rok po jego śmierci czy Franciszka Schuberta, który zagrał w życiu tylko jeden publiczny koncert. Teraz ich twórczość weszła do kanonu kultury i naucza się o niej w szkołach.

Przedwczesna śmierć Macieja Wieczerzaka

W Polsce jest wielu utalentowanych artystów. Świetnie zapowiadającym się malarzem, rzeźbiarzem i projektantem był Maciej Wieczerzak, młody artysta z Podkarpacia, który zmarł w grudniu 2015 roku, mając zaledwie 29 lat. Był absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, a jego dzieła zostały wystawiane m.in. w prestiżowej Saatchi Gallery w Londynie. Wieczerzak w swojej twórczości nawiązywał do pop-artu, a jego dzieła często odnosiły się do aktualnej sytuacji politycznej. Obrazy przywoływały malarstwo Francisca Goi, Hansa Holbeina, a także Takashiego Murakami. Czy przedwczesna śmierć doskonale zapowiadającego się, utalentowanego artysty sprawi, że jego dzieła zyskają jeszcze większe grono wielbicieli?

Czy śmierć zawsze przynosi sławę dziełom i twórcom?

Zależy mi na tym, aby nazwisko mojego ukochanego żyło nadal w pamięci ludzi, co za tym idzie na obecności w świecie sztuki. Dlatego wyraziłam zgodę na obecność jego obrazów na targach sztuki w Lille we Francji, które odbyły się w lutym, a w kwietniu odbędzie się I wystawa indywidualna post mortem mojego męża – mówi Aleksandra Wieczerzak, wdowa po zmarłym artyście.

– Kolekcję ponad 100 obrazów Macieja Wieczerzaka można podziwiać w warszawskiej Galerii Bagno 2. Przedwczesna śmierć artysty już dziś sprawia, że jego twórczością interesuje się coraz więcej osób, tym bardziej, że prace można nabyć wraz z prawami majątkowymi. Po śmierci ceny obrazów artysty znacznie wzrosły,  np.  11 lutego 2016 roku podczas XVI Aukcji Sztuki Nowoczesnej obraz Wieczerzaka „Martwa natura z homarem” został sprzedany za 18000zł.– podkreśla Norbert Pyffel i zaprasza do obejrzenia prac przy ul. Bagno 2 w Warszawie.