W dniach 1-2 lipca w Konstancińskim Domu Kultury i na terenie Parku Zdrojowego w Konstancinie-Jeziornie odbędzie się I edycja Festiwalu Filmowego „Świat Maklaka”, poświęconego niezapomnianemu Zdzisławowi Maklakiewiczowi. Pokazy konkursowe, kultowe filmy, wspaniali goście – to wszystko w letniskowej i nieco leniwej atmosferze podwarszawskiego uzdrowiska. Weekendowy festiwal filmowy to rezultat pracy Konstancińskiego Domu Kultury. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.  

„A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda… Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic.” – POZYCJE KULTOWE

„Wakacje z duchami”, „Wniebowzięci” czy „Hydrozagadka” – różnorodny program festiwalu to nie tylko szlagierowe propozycje z aktorskiego dorobku Maklakiewicza. Organizatorzy zadbali o filmowe smaczki dla koneserów, nie zabraknie też projekcji dla najmłodszych widzów. Część pokazów odbędzie się w sali widowiskowej Konstancińskiego Domu Kultury, a szczególnym rarytasem będzie Kino Nocne na leżakach i kocach, zaplanowane na sobotni wieczór od godz. 21:30 w Parku Zdrojowym.

 

„Komary rypią. Przejdźmy do środka.” – POKAZY KONKURSOWE

Jednym z głównych punktów programu festiwalu jest konkurs filmowy skierowany do niezależnych twórców, studentów i absolwentów szkół artystycznych. Spośród 45 nadesłanych propozycji, najlepsze filmy „w duchu Maklaka” wybrało jury w składzie: Stanisław Pieniak, Jerzy Gruza, Jerzy Kapuściński i Edyta Markiewicz-Brzozowska. Podczas gali finałowej, z repertuarem przygotowanym specjalnie na to wydarzenie, wystąpi Maciej Miecznikowski. Artysta wykona utwory z filmów, w których zagrał Zdzisław Maklakiewicz, ale nie zabraknie również tych szczególnie ulubionych przez aktora.

 

„W tak pięknych okolicznościach przyrody… I niepowtarzalnej…”
– MIEJSCE

Festiwal odbędzie się w absolutnie wyjątkowym i urokliwym klimacie Parku Zdrojowego w Konstancinie-Jeziornie. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Jak pisze Marta Maklakiewicz, córka aktora: „Ojciec też tu przyjeżdżał. Chodził po parku, rozmawiał z ptakami, rybami i powtarzał, że Konstancin jest jak bajka”.

 

„Bardzo mi przykro, inżynier Mamoń jestem.” – CZŁOWIEK

Grał u Wajdy, Konwickiego i Kondratiuka. Przez osiemnaście lat zagrał w ponad stu filmach, a teksty granych przez niego postaci weszły do kanonu polskich cytatów filmowych. Chociaż do historii przeszedł jako legendarny aktor filmowy, ma na swoim koncie angaże w znakomitych polskich teatrach: Powszechnym, Narodowym czy Starym Teatrze w Krakowie. Entuzjasta zmian: lubił role epizodyczne, drugoplanowe, ale styl jego gry zawsze pozostawał pierwszorzędny i niepodrabialny.

 

„O, jest, widzę! Droga. Chyba na Konstancin” – INFORMACJE

Festiwal Filmowy „Świat Maklaka” odbędzie się w dniach 1-2 lipca w Konstancińskim Domu Kultury przy ul. Mostowej 15. Wejściówki na galę finałową można odebrać w Konstancińskim Domu Kultury. Dodatkowe informacje oraz pełny program wydarzenia wraz z opisami można znaleźć na stronie festiwalmaklaka.pl oraz na fanpage’u festiwalu.