Literatura obyczajowa, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych ma różne oblicza. Ci, którzy interesują się ciekawymi historiami pełnymi wątków teologicznych, ale napisanych w ciekawy sposób zachwycają się pewną amerykańską powieściopisarką – Francine Rivers. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad 20 języków na całym świecie.

Francine Rivers wychowała się w domu, w którym od zawsze kładziono nacisk na kwestie związane z wiarą w Boga i religię. Jednak ona sama bardzo błaho podchodziła do tego tematu i przez bardzo długi czas nie próbowała nawet zainteresować się tymi kwestiami. Rivers od zawsze pragnęła zostać pisarką, dlatego ukończyła studia dziennikarskie na University of Nevada w Reno. Dodatkowo pracowała w lokalnej gazecie i zdobywała cenne doświadczenia pisarskie.

Konikiem Francine Rivers były powieści romantyczne. Do 1986 roku tworzyła kolejne historie, do czasu aż przeżyła nawrócenie. Została kochającą żoną i matką trójki wspaniałych dzieci. To zmieniło ją i pozwoliło jej uwierzyć, że w życiu nie chodzi tylko o sukces, tylko o to komu go zawdzięczamy. Od czasu, kiedy zdała sobie sprawę jak istotna jest kwestia wiary w Boga oraz religii w codziennym życiu jej bohaterowie przeżywają wiele trudnych chwil, jednak zawsze ratuje ich wiara oraz siła poczucia, że mogą dużo więcej, jeżeli nie zapomną o swojej religii.

Jej twórczość oraz poszczególne powieści były wiele razy wyróżniane oraz nagradzane nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również na arenie międzynarodowej. Najbardziej uznane oraz prestiżowe nagrody jakie dostała to: Rita Award, Christy Award, Złoty Medal Amerykańskiego Ewangelicznego Stowarzyszenia Wydawców.

Jej książki zostały przetłumaczone na 20 języków, co przeniosło się na ogromny sukces również w krajach europejskich, jak i w Południowej Afryce. Obecnie jest ulubioną pisarką Polaków, którzy poszukują beletrystyki chrześcijańskiej.

Francine Rivers porusza w swoich powieściach różne tematy, a dzięki swojej lekkiej narracji pozwala poddawać trudną problematykę w przyswajalny dla czytelnika sposób. I tak, w jej książkach znajdziemy tematykę związaną z aborcją, eutanazją lub zdradą małżeńską. Wszystko jest osadzone w różnych realiach oraz przestrzeniach historycznych, dzięki czemu fani poszczególnych gatunków beletrystyki czy literatury obyczajowej na pewno znajdą coś dla siebie.

Kto jeszcze nie miał okazji przeczytać książki Francine Rivers powinien to natychmiast zrobić. Jest to obowiązkowa pozycja na liście lektur poruszających tematykę religijną oraz moralną. W sposób lekki przyswoi pewne moralne problemy oraz zmusi do dyskusji nad nimi.