Czy jest wśród nas osoba, która będąc dzieckiem nie adresowała koperty do Laponii z nadzieją na otrzymanie prezentu od Świętego Mikołaja? Zapewne nie. Jednak jak się okazuje, świąteczny ulubieniec wszystkich dzieci nie jest jedynie wytworem ludzkiej wyobraźni, a jego historia zaczyna się w tureckim mieście Myra.

 

Dziadek mróz, Gwiazdor, Saint Nick czy Santa Claus – ta znana postać nosi różne imiona, jednak wygląda podobnie – nosi czerwone ubranie z czapką zakończona białym pomponem oraz posiada długą, białą brodę. Zanim jednak Święty Mikołaj stał się popularnym na całym świecie panem w starszym wieku, swoje prawdziwe życie prowadził w Turcji.

 

Tureckie korzenie Świętego Mikołaja

Narodził się w mieście Myra, na terenie dzisiejszej Turcji, gdzie wiódł skromne życie biskupa, który w tajemnicy przed wszystkimi obdarowywał biednych. Przeciwstawiał się złu, niesprawiedliwości, czym zyskał sobie sympatię ludzi. Przypisywano mu wiele cudów i liczne zasługi, dzięki czemu po śmierci, która nastąpiła 6 grudnia pomiędzy latami 345 a 352, został patronem żeglarzy, panien na wydaniu, adwokatów, piekarzy, a także podróżników. Niestety zachowało się niewiele dokumentów dotyczących życia Świętego Mikołaja z Myry, o jego życiu dowiadujemy się głównie z opowieści przekazywanych słownie.

 

Święty Mikołaj współcześnie

Legenda Świętego Mikołaja odżyła na nowo w XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Równocześnie w Finlandii, a dokładniej w Laponii, pewien dziennikarz uczynił z Mikołaja bohatera radiowej audycji. W rezultacie, ten przemiły starszy pan stał się tak popularny, że w Laponii powstała Wioska Świętego Mikołaja. Po dzisiejszy dzień jest on symbolem Świąt Bożego Narodzenia w wielu krajach.