Tegoroczne Święto Toruńskiego Piernika, które odbędzie się w dniach 11-12 sierpnia w Toruniu, to unikatowy w skali kraju festiwal kulinariów i kultury, w którego programie nie zabraknie koncertów polskich i zagranicznych gwiazd estrady. Na toruńskich Błoniach Nadwiślańskich wybrzmi szerokie spektrum gatunków muzycznych i dźwięków, od eksperymentalnego hip-hopu reprezentowanego przez formację Fisz Emade Tworzywo, po oryginalne, instrumentalne aranżacje w wykonaniu My Fellow Sponges. Wstęp na występy jest bezpłatny!

Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A., przy współpracy z Urzędem Miasta Torunia oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przygotowała idący z duchem czasu i zgodny z trendami, wypełniony atrakcjami program Święta, odkrywający nowe oblicze Toruńskiego Piernika, który 11 i 12 sierpnia będzie głównym bohaterem kulinarnego festiwalu. Formuła Święta Toruńskiego Piernika oddaje charakter miasta, które w wyjątkowy sposób łączy historię z nowoczesnością. Toruń słynie z artystycznego klimatu, a strona muzyczna miasta przyciąga do niego fanów różnych gatunków muzycznych, dlatego podczas imprezy nie mogło zabraknąć atrakcyjnego programu muzycznego. Podczas Święta Toruńskiego Piernika, na Błoniach Nadwiślańskich, odbywać się będą zatem liczne koncerty muzyczne. Na Dużej Scenie zaprezentują się artyści znani szerszej publiczności, natomiast na Małej scenie zobaczyć będzie można występy młodych zespołów.

I tak, już 11 sierpnia o godz. 19:00 na Dużej Scenie wystąpi zespół My Fellow Sponges. Pochodząca z zachodniego brzegu Irlandii formacja słynie z oryginalnych, bogatych aranżacji, w których słychać wpływy muzycznego minimalizmu, folku, czy synth-popu, a również liczne instrumenty, od ukulele, po flet. Inspirację dla zespołu z Galway stanowią między innymi Kate Bush, czy Brian Eno, a ich energetyczne występy na żywo i twórcze, kreatywne teledyski zdobyły uznanie fanów i krytyków muzycznych również w Polsce.

Tego samego wieczora na Dużej Scenie podziwiać będzie można również Łonę i Webbera, polski hip-hopowy duet, w którego skład wchodzą raper Adam “Łona” Zieliński i producent muzyczny Andrzej “Webber” Mikosz. Krytycy muzyczni już od 15 lat doceniają niebanalny, inteligentny styl rapu Łony i przemyślane produkcje Webbera, w których można odnaleźć zarówno nawiązania do klasycznej nowojorskiej stylistyki hip-hopu, jak i do współczesnej elektroniki.

Drugi dzień Święta Toruńskiego Piernika również obfitować będzie w muzyczne wrażenia. Od godz. 19 na Dużej Scenie pojawi się Kortez, polski wokalista, kompozytor, gitarzysta, pianista i puzonista. Jego debiutancki album „Bumerang” pokrył się podwójną platyną i dotarł do 2. miejsca polskiej listy przebojów, a sam artysta zdobył Fryderyka 2016 za fonograficzny debiut roku. Muzyka Korteza to połączenie popu, bluesa i folku ubrane w minimalistyczną formę i wzbogacone charakterystycznym, niskim, matowym wokalem artysty.

Święto Toruńskiego Piernika 2017 uwieńczy występ formacji Fisz Emade Tworzywo, powstałej z inicjatywy braci: producenta muzycznego i instrumentalisty Piotra „Emade” Waglewskiego oraz rapera i wokalisty Bartosza „Fisza” Waglewskiego. Zespół wykonuje szeroko pojętą, ambitną muzykę hip-hopową, wzbogaconą o wpływy gatunków takich jak funk, jazz, czy downtempo.

Prócz wieczornych występów na Dużej Scenie, publiczność będzie także miała okazję wysłuchać bardziej kameralnych koncertów, które odbywać się będą na Małej Scenie, również zlokalizowanej na Błoniach Nadwiślańskich. O godzinie 13:00 na Małej Scenie wystąpi toruński zespół Nietrzask. Ta indie-folkowa kapela, jak sami siebie opisują, tworzy przede wszystkim „rzewne kawałki o miłości, nienawiści i znanym dyskoncie spożywczym”, ale w swoich tekstach dotyka także tematów lokalnych – wystarczy przywołać utwory „Toruń”, czy „Bydgoszcz”.

Kolejną formacją, która wystąpi na Małej Scenie 12 sierpnia, będzie Nablus. To polsko-palestyńskie trio wykonujące tradycyjne arabskie piosenki w kameralnej odsłonie. Zespół zabierze publiczność w  muzyczną podróż po różnych częściach świata arabskiego – od Iraku przez Palestynę, Syrię i Liban, aż po Tunezję. Idea, jaka przyświeca członkom zespołu: Agacie Zagule, Nidalowi Kalbonehowi i Sebastianowi Skrzypkowi, to łączenie kultur i wrażliwości na pierwszy rzut oka różnych, a tak naprawdę wywodzących się z tego samego źródła.

Więcej informacji nt. Święta Toruńskiego Piernika 2017 znajduje się na stronie www.swietopiernika.pl oraz na stronie wydarzenia w serwisie Facebook.Serię sobotnich występów na Małej Scenie zakończy zespół Późne Lato. To powstały w 2015 roku projekt muzyczny tworzony przez członków toruńskiego zespołu Disperates oraz kilku muzyków związanych z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Punktem wyjścia dla twórczości zespołu były utwory Bartka Kulika inspirowane muzyką folkowych autorów piosenek z lat 60. Twórczość formacji tchnie magicznym, a nawet nieco baśniowym klimatem, osiągniętym dzięki wykorzystaniu instrumentów akustycznych i poetyckim tekstom pozostawiającym odbiorcy szerokie pole do interpretacji i refleksji.

Wyłącznym sponsorem Święta Toruńskiego Piernika 2017 jest Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A., a partnerami Gmina Miasta Toruń oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie. Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Organizatorem Święta Toruńskiego Piernika 2017 jest firma SOS Music.


Program muzyczny Święta Toruńskiego Piernika 2017

Piątek, 11 sierpnia, Błonia Nadwiślańskie

 

DUŻA SCENA

19:00: My Fellow Sponges

20:30: Łona i Webber

 

Sobota, 12 sierpnia, Błonia Nadwiślańskie

MAŁA SCENA

13:00: Nietrzask

15:00: Nablus

17:00: Późne Lato

DUŻA SCENA

19:00: Kortez

20:30: Fisz Emade Tworzywo