Każda kobieta uwielbia kupować bądź dostawać biżuterię. Rzadko jednak zdarza się, aby któraś wykonywała ją własnoręcznie. Szkoda, ponieważ takie błyskotki mogłyby być równie piękne co sklepowe cuda, a może nawet ładniejsze. Nie można by było im odmówić również oryginalności i niepowtarzalności. Jak zatem zabrać się za wyrób biżuterii handmade?

Od czego zacząć?

Najważniejszy jest pomysł. Należy dostosować projekt do oczekiwań, jeszcze zanim zaczniemy tworzyć. Następnie zorientujmy się jak dokładnie go zrealizować oraz jakich materiałów potrzebujemy. Biżuteria handmade charakteryzuje się tym, że istnieje ogromny wybór wszelkich ozdób, które można wpleść w swoje projekty, należy tylko wiedzieć co kupić i kiedy tego użyć.

Co jest niezbędne przy tworzeniu?

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w koraliki, zawieszki i ozdoby, które mogłyby się nam spodobać i przydać do tworzenia swojej biżuterii. Oferta rynkowa jest tak bogata w różne świecidełka, że nie sposób je wszystkie wymienić. Zatem z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Nie wyprodukujemy jednak żadnej biżuterii z samych korali. Potrzebujemy do tego również czegoś, na co będziemy je nawlekać. Może to być linka stalowa, gumka silikonowa, żyłka, dratwa, wstążka bądź sznurek.

Również druciki różnej grubości używane są do nakładania koralików i tworzenia kompozycji, jednak różnią się one od pozostałych materiałów do nawlekania tym, że zachowują swój kształt i nie są tak elastyczne. Do pracy z nimi potrzebne są zazwyczaj szczypce. Oczywiście zdarzają się druciki tak cienkie, że również się odkształcają. Istnieją także druty pamięciowe, tzn. tak twarde, że mogą być używane tylko w danym kształcie. Wykorzystywane są głównie do wyrobu bransoletek oraz naszyjników.

Przydadzą się także zapięcia i w tym przypadku również mamy ogromny wybór. Mogą to być karabińczyki, zapięcia skrzynkowe, skręcane, dwurzędowe. Warto pamiętać o końcówkach, które przydatne są szczególnie, aby ładnie zakończyć bransoletkę. Zaopatrzyć należy się zatem np. w zaciski.

Do tworzenia kolczyków przydadzą się natomiast bigle, czyli haczykowate druty do uszu. Rodzajów bigli jest mnóstwo. Mogą być otwarte, zamknięte albo angielskie. Do wyrobu kolczyków można używać również sztyftów bądź klipsów. Przydadzą się też kuleczki zaciskowe.

Biżuteria handmade wymaga dużo pracy, sporo materiałów oraz ogromnej wiedzy na temat jej tworzenia. Wynagradza nam to jednak swoją niepowtarzalnością. Ponadto jej wyrób jest ciekawym, wciągającym zajęciem, które rozwija wszelkie zmysły artystyczne. Może nam również pozwolić na zaoszczędzenie sporej kwoty pieniędzy, ponieważ mimo kosztów materiałowych najczęściej i tak wychodzi trochę taniej, niż rzeczy zakupione w sklepach w biżuterią.

Jeśli natomiast poszukujesz oryginalnej biżuterii, ale nie masz ochoty tworzyć jej sama, to biżuterię handmade znajdziesz na: http://www.decobazaar.com/bizuteria.html.