Czarne ściany, meble czy dodatki – często nie decydujemy się taki wariant, obawiając się, że czerń uczyni przestrzeń ponurą, smutną lub po prostu ciemną. Nic bardziej mylnego – świadome zastosowanie czarnej barwy może zadziałać tylko na korzyść wnętrza.

Czerń nie musi kojarzyć się ponuro, a umiejętnie zaaranżowane wnętrza z wykorzystaniem czerni mogą być zarazem eleganckie, a przy tym wcale nie nazbyt zaciemnione. Oto kilka prostych przykładów, pokazujących czarny kolor w pozytywnej odsłonie.

Aranżacja czerń

Fot.: Design Factory Studio Projektowe

Przykład powyższego pomieszczenia pokazuje, że można zastosować czarny kolor na jednej ze ścian, co znacznie zmniejsza ryzyko, że pomieszczenie stanie się zbyt ciemne. Klasyczne połączenie czerni i bieli sprawi, że nasz salon nabierze charakteru i elegancji. Pamiętajmy jednak, aby czarny kolor ścian stosować w stosunkowo jasnych wnętrzach, tak aby nie przytłoczył naszego pomieszczenia.

Kolejnym pomysłem na zastosowanie czerni w taki sposób, aby uniknąć przytłaczającego czy ponurego efektu jest ożywienie ciemnych powierzchni czymś kontrastowym, na przykład sentencjami lub naklejkami. Zabieg ten pozwoli też nadać indywidualnego charakteru naszemu wnętrzu. Taka kombinacja najlepiej sprawdzać się będzie w holu lub kuchni.

tablica czarna

 Fot. Monika Filipiuk – Obałek

 

Czarny kolor doskonale sprawdza się jako tło, na przykład dla białych ramek, zegara czy lampy. Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie czarnego koloru na teksturze lub kamieniu.

lampa Renoxe White

Lampa wisząca Renoxe White (źródło: 9Design.pl)

Konsola White Bottom

Konsola White Bottom (źródło: 9Design.pl)

 

Jeśli ktoś docenia czerń, jednak obawia się zastosować ją na swoich ścianach, może wybrać kompromisowe rozwiązanie: meble lub designerskie dodatki w tym kolorze. Na koniec kilka przykładów, które pokazują, jak pięknie prezentuje się czerń zarówno w połysku, jak i w macie:

Stolik Rizotto Black

Stolik Rizotto Black (źródło: 9design.pl)

Stolik kawowy Cosmo Ball

Stolik kawowy Cosmo Ball (źródło: 9Design.pl)

Lampa podłogowa Changes Black

Lampa podłogowa Changes Black (źródło: 9Design.pl)

Kare design krzesło Forum Wood

Kare design, krzesło Forum Wood czarne, HK Living, przemysłowa lampa workshop czarna, wieszak guzik czarny (źródło: 9Design.pl)