Damskie kozaki to nie tylko funkcjonalny dodatek uzupełniający zimową stylizację, ale również czynnik jednoznacznie określający nasz stopień rozeznania w świecie mody. Dostępnych modeli jest wiele, możemy bowiem wybierać spośród fasonów na płaskiej podeszwie lub obcasie, wykonanych ze skóry lub materiałów syntetycznych. Jak zatem wybrać te, w których będziemy czuli się najlepiej, jednocześnie nie wydając fortuny na ich zakup?

damskie kozaki

Rodzaje kozaków

Z uwagi na konstrukcję obuwia oraz styl, możemy wyróżnić kozaki klasyczne na obcasie, kozaki na płaskiej podeszwie, muszkieterki, oficerki, kowbojki, śniegowce i saszki. Oficerki to fason obuwia stylizowany na buty jeździeckie. Nie zawierają metalowych dekoracji, są ciężkie w swym wyglądzie. Te damskie kozaki posiadają usztywnianą cholewę, dzięki czemu nie marszczą się na długości. Kolejny rodzaj stanowią muszkieterki, nawiązujące do obuwia powszechnie używanego przez francuskich muszkieterów. Ich najbardziej charakterystycznym wyznacznikiem jest długość, sięgająca do kolana, a nawet wyżej oraz wywinięta część cholewy. Kowbojki przywołują na myśl modele rodem z amerykańskich westernów. Niewysoki obcas oraz wycięta cholewa to elementy jednoznacznie wskazujące na ten typ damskich kozaków. Saszki z kolei to fason pozbawiony zapięcia. Aby łatwiejsze było ich zakładanie, cholewa rozszerza się w górnej swej długości. Natomiast śniegowce to propozycja kierowana dla osób preferujących wysoki komfort termiczny podczas zimowych dni. Zastosowany wewnątrz ocieplacz lub futerko gwarantuje ciepło podczas najsroższej zimy.

Słów kilka o obcasach

Klasyczne damskie kozaki mają niski obcas oraz zaokrąglony nosek. Jednak w sprzedaży można spotkać również modele na słupku, szpilce, koturnie czy kaczuszce. Słupek to kwadratowy lub okrągły obcas, o bardzo stabilnej i jednocześnie wygodnej podstawie. Równie komfortowe w użytkowaniu są buty na koturnie, w których obcas nie został wyodrębniony, tylko połączony z podeszwą, tworząc jednolitą podstawę. Kaczuszka natomiast to nic innego jak obcas w formie klepsydry, będący doskonałą propozycją dla osób nie przepadających za wysokimi platformami.

Z jakiego materiału?

Na odporność i wygodę użytkowania damskich kozaków wpływa materiał, z jakiego zostały wykonane. Najczęściej produkowane są z naturalnej skóry lub zamszu. Z uwagi na sposób wykończenia oraz rodzaj obróbki, możemy wyróżnić modele ze skóry licowej, charakteryzującej się naturalną strukturą surowca, zamszu, nubuku (pochodzenia świńskiego lub bydlęcego), dwoiny (odpady powstające podczas ścinania skóry) i nappy (pochodzenia cielęcego, jagnięcego lub koźlęcego).

Do ocieplania damskich kozaków używa się włókniny, polaru lub wełny.

Szeroki wachlarz idealnie dostosowanych do naszych osobistych oczekiwań kozaków zimowych, znajdziemy na stronie ButyRaj.pl. W sprzedaży dostępnych jest wiele różnorodnych modeli kolorystycznych i wzorniczych, na miarę wszystkich potrzeb.