Współczesna moda nie promuje już jednego rodzaju figury – mamy zarówno na wybiegach modelki bardzo szczupłe, jak i te XXL. Zapomina się jednak o kobietach, których figura jest nie tyle klasyczna, czyli w najbardziej rozpowszechnionych wymiarach, ile nietypowa pod względem budowy. Do niej również trzeba umieć odpowiednio dobrać ubrania.

Odzież damska dziś jest tak urozmaicona, że bez trudu udaje się nam znaleźć idealne stroje praktycznie na każdą okazję. Nie ma sylwetki idealnej – do każdej będzie pasowało coś innego, a do wielu nie będzie pasowało prawie nic oczywistego. Z tego powodu trzeba przede wszystkim umieć właściwie dobrać ubrania do swojej sylwetki.

Wysoka i szczupła

odzież damskaTeoretycznie kobiety wysokie i szczupłe mają lepiej – taki jest pogląd, poparty zresztą tysiącami kobiet, które codziennie przechodzą na dietę odchudzającą. Niestety, wśród kobiet szczupłych i wysokich znajdą się też takie, które są bardzo wysokie, nie mają zaznaczonej talii czy biustu. Ta figura modelki bez kobiecych dodatków może być dobra na wybiegu – jednakże w warunkach codziennych powoduje sporo problemów z doborem odpowiedniej odzieży damskiej. Jeśli figura jest bardzo szczupłą i nie ma kobiecych wcięć i uwypukleń, dobrze sprawdzą się ubrania mniej obcisłe, które dodatkowo mają różnego rodzaju drapowania układające się np. przy biuście i optycznie go zwiększające. Warto unikać bardzo wysokich obcasów, które dodatkowo podniosą sylwetkę. Przy niezwykle szczupłej szyi warto wybierać rozmaite golfy.

Niska i przysadzista

Odzież damska ostatnio jest łaskawa dla kobiet bardziej puszystych. Niższe kobiety mają zwykle też mniej problemu z doborem odpowiedniej długości spódnic czy spodni, a także rękawów w bluzach i swetrach. Nadal jednak pozostaje problem nieco zbyt pulchnej sylwetki oraz niskiego wzrostu. Aby trochę to zmienić, dobrze jest wybierać takie sztuki odzieży damskiej, które są przylegające – ale nie nazbyt obcisłe, aby nie podkreślały absolutnie każdej fałdki. Dobrze sprawdzą się tutaj proste kroje ze stonowanych, jednolitych materiałów. Czarny będzie działał wyszczuplająco, natomiast kwiatowe czy inne, spore wzory – wręcz odwrotnie. Należy unikać bardzo luźnych ubrań. Obcasy powinny być wyższe, ale jeśli nasze nogi są dość puszyste, lepiej zrezygnować z typowych szpilek na rzecz nieco szerszych obcasów, które będą się lepiej prezentować.

Należy pamiętać, że odzież damska jest dziś szyta w najróżniejszych fasonach, dlatego istotne jest mierzenie ubrań przed ich zakupem. Czasami to, co na pierwszy rzut oka wygląda kiepsko, na danej figurze będzie prezentowało się wręcz rewelacyjnie. Różne fasony odzieży, które można dobrać do każdej sylwetki można zobaczyć tutaj: http://www.modema.pl/pol_m_Odziez-Damska-223.html.