Zima już za pasem, więc warto już teraz rozpocząć poszukiwania eleganckiego płaszcza na zimę, który doda kobiecości i otuli w mroźne dni. Przedstawiamy kilka rad, które mogą okazać się pomocne w wyborze tego idealnego modelu.

Odpowiedni materiał

Żaden płaszcz zimowy nie będzie się elegancko prezentował na sylwetce, jeśli nie zostanie wykonany z wysokiej jakości tworzywa. Najlepszym materiałem okazuje się wełna lub kaszmir. Jednak ta druga tkanina należy do wyjątkowo drogich, dlatego producenci najczęściej sięgają właśnie po wełnę z domieszką materiałów syntetycznych, m.in. poliestru i poliamidu, których celem jest nadanie większej trwałości i komfortu w noszeniu. Uważajmy jednak na proporcje poszczególnych tworzyw. Domieszki nie mogą stanowić więcej niż 20% składu, w przeciwnym razie trudno będzie nazwać płaszcz dobrym gatunkowo, gdyż szybko się zmechaci i już po kilku miesiącach nie będzie wyglądał efektownie.

Sprawdź eleganckie płaszcze w KodyMody.com.

Właściwy krój

Elegancji doda nam również adekwatny do naszej figury krój płaszcza zimowego. W najbardziej uprzywilejowanej sytuacji są panie o sylwetce klepsydry, którym pasuje właściwie wszystko, na przykład jednorzędowy płaszcz z paskiem wokół talii. Tymczasem kobiety o figurze gruszki powinny wybierać spośród dwurzędowych płaszczy sięgających przed kolana. Może mieć on również lekko trapezowaty dół, co dodatkowo zaznaczy kształtne biodra. U pań-jabłek sprawdzi się najlepiej płaszcz z dużymi klapami i żakietowym kołnierzem, który  zrównoważy proporcje sylwetki. Polecanym krojem płaszcza w takim przypadku jest także tzw. surdut.

Z kolei kobiety o filigranowej budowie ciała najlepiej będą się prezentować w płaszczach z lat 60., czyli krótkich i z półokrągłymi kołnierzami. Centymetrów doda też płaszcz w jednym kolorze, szczególnie jeśli połączymy go z kryjącymi rajstopami i botkami na wysokim obcasie. Co tymczasem powinny nosić wysokie panie? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się płaszcz sięgający za kolana – krótsza długość nie jest wskazana, gdyż zaburzy proporcje sylwetki. Przy wysokim wzroście wskazane są też wszelkiego rodzaju duże detale, na przykład guziki, kołnierze i aplikacje.

Wykończenia

Na elegancję płaszcza zimowego mają również wpływ wykończenia, dlatego jeśli kupujemy płaszcz w sklepie stacjonarnym, zwróćmy uwagę na to, jak została wszyta podszewka oraz czy ze szwów nie wychodzą jakieś nitki. Jeśli tak się dzieje, to powinien być to dla nas sygnał, że płaszcz nie został uszyty z należytą starannością. Pamiętajmy też, że wełna wełnie nie jest równa, więc warto samodzielnie sprawdzić, czy materiał po ściśnięciu w dłoniach nie będzie się gniótł.