Prawie każdy z nas nosi okulary przeciwsłoneczne. Zakładamy je zarówno latem, jak i w słoneczne dni, jednak nie wszystkie zapewniają nam wystarczającą ochronę. Radzimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze i dlaczego okulary okularom nie równe.

Przemyślana inwestycja

Dlaczego warto zainwestować w markowe okulary przeciwsłoneczne? Dobre okulary powinny chronić przed promieniowaniem UVA i UVB, mogą również polaryzować światło słoneczne. Niestety na naszą niekorzyść, bardzo często przy wyborze kierujemy się tylko niższą ceną czy wyglądem. Przyciemniane okulary, które pozbawione są szkieł z filtrami, mogą nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Podczas patrzenia w słońce, nasze źrenice automatycznie się zwężają, natomiast gdy przysłaniamy je ciemnymi szkłami bez filtra, będą się rozszerzać. W rezultacie do oka dotrze więcej szkodliwych promieni słonecznych. Dlatego okulary przeciwsłoneczne powinniśmy kupować tylko ze  sprawdzonych źródeł.

Ochrona przeciwsłoneczna jest ochroną przed różnymi schorzeniami. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może być przyczyną wielu chorób, takich jak zaćma, czerniak czy zapalenie spojówek. Żeby dobrze dbać o nasze oczy, musimy pomyśleć o odpowiedniej ochronie.

Jakie okulary wybrać

Rodzaje okularów

Okulary przeciwsłoneczne możemy podzielić na kilka rodzajów. Pierwszym, najczęściej spotykanym modelem są te z podstawowym filtrem UV (co najmniej 400). Filtr ten chroni przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Okulary te sprawdzają się przy równomiernym nasłonecznieniu

Kolejnym typem są okulary z filtrem polaryzacyjnym. Niwelują odbijające się od bardzo jasnych powierzchni światło. Dodatkowo podkreślają kolory, zwiększają kontrast widzenia. Jest to odpowiednia opcja np. dla sportowców czy kierowców.

Okulary z filtrem fotochromowym przepuszczają światło w różnym stopniu. Ich soczewki przyciemniają się na słońcu i rozjaśniają, gdy wejdziemy do pomieszczenia. Sięgają po nie przede wszystkim osoby noszące szkła korekcyjne, żeby nie musieć nosić dwóch par okularów.

Odpowiedni kolor

Kolor soczewki ma znaczenie. Wybierając okulary powinniśmy zwrócić na niego uwagę.

Brązowe soczewki– wyostrzają kontrast, lepiej widzi się w nich kontury. Oko nich odpoczywa.

Szare soczewki-są najbardziej uniwersalne, zachowują naturalny kontrast, nie zmieniają barwy otoczenia.

Żółte i pomarańczowe soczewki-poprawiają kontrast i ostrość widzenia wieczorem.

Zielone soczewki-poprawiają ostrość widzenia i pozwalają wzrokowi odpocząć, ale mogą utrudniać odbiór np. sygnalizacji świetlnej.

Niebieskie soczewki-przydatne przy gorszym oświetleniu, uwydatniają żółty kolor.

 

 

Wykonanie

Soczewki okularów przeciwsłonecznych najczęściej wykonane są z plastiku, szkła czy poliwęglanu. Szklane będą odporne na zarysowania, ale cięższe niż te plastikowe. Poliwęglan ze względu na swoją odporność nada się dla ludzi uprawiających sport.

Oprawki najczęściej wykonane są z plastiku lub metalu. Największą zaletą tych pierwszych jest lekkość, natomiast możne je łatwiej złamać. Oprawki metalowe są bardziej wytrzymałe i da się je wymieniać, ale za to są cięższe.

Dopasowanie

Dopasowanie okularów jest kwestią indywidualną. Poza ochroną i wykonaniem, ważne są również aspekty wizualne. W końcu inwestujemy w okulary, żeby nosić je z przyjemnością. Przy wyborze okularów warto zwrócić uwagę na kształt twarzy. Najczęściej przyjmuje się zasadę, żeby dopasować kształt okularów odmienny od naszego.

Twarz owalna– Jeśli twój podbródek jest odrobinę węższy niż czoło, prawie każde oprawki będą wyglądać odpowiednio. Można powiedzieć, że to uniwersalny kształt twarzy.

Twarz trójkątna (kształt serca)- Jeśli masz szerokie czoło i wąski podbródek, najlepiej sprawdzą się oprawki o zaokrąglonym kształcie.

Twarz okrągła– Charakteryzuje się podobnymi proporcjami między szerokością a długością twarzy, broda jest zaokrąglona. Osoby o takim kształcie powinny twarzy dobrze wyglądają w prostokątnych, kanciastych oprawkach, powinny natomiast unikać okrągłych okularów.

Twarz kwadratowa– Przy szerokim czole i mocno zarysowanej szczęce dobrze pasują lekko zaokrąglone oprawki lub okulary typu kocie oczy.

Okulary przeciwsłoneczne powinny przede wszystkim chronić przed słońcem. Wybierając te odpowiedniej jakości, posłużą nam przez długi czas. Pamiętajmy, że warto ich używać nie tylko latem,  nasz wzrok potrzebuje ochrony przez cały rok.