Zamszowe buty są dość wymagające. Ich pielęgnacja może zająć trochę czasu, ale w efekcie cieszymy się pięknym, zadbanym obuwiem. Oto co każdy mężczyzna powinien wiedzieć na temat dbania o taki rodzaj obuwia.

Zamsz –materiał o szczególnych wymaganiach

Buty z zamszu od wielu lat niezmiennie cieszą się popularnością. Szczególnie często można spotkać buty męskie wykonane z takiego materiału. Przyciągają one atrakcyjnym wyglądem i trwałością, ta jednak jest do osiągnięcia jedynie wtedy, gdy o takie obuwie odpowiednio dbamy. Jeśli zdarzy się, że nasze zamszowe buty zostaną zabrudzone, należy przygotować się na dłuższą ‘operację’. W przypadku zakurzenia, lub niewielkiego, suchego zabrudzenia, obuwie takie oczyszczamy przy pomocą czystej szczotki o miękkim włosiu, wymiatając z butów kurz. Pomocna również może być specjalna gumka, którą lekko ścieramy zabrudzoną powierzchnię. Gumki takie można dostać w dobrych sklepach obuwniczych, zwykle powinien mieć je w asortymencie każdy sklep, który podejmuje się sprzedaży butów z zamszu.

buty męskieCzego zamszowe buty nie lubią?

Buty męskie powinny przede wszystkim unikać wilgoci. Jeśli jednak nam się to nie uda i powstaną na nich mokre plamy, z wody, błota lub śniegu, najpierw powinniśmy je starannie wysuszyć. Nie zostawiajmy ich jednak bezładnie na korytarzu lub wprost na kaloryferze. Najpierw ukształtujmy ich wnętrze, na przykład wypychając gazetami, tak aby podczas suszenia nie straciły kształtu. Z podeszwy usuńmy piasek i brud gąbką, tak aby nie zamoczyć zamszu. Po wyschnięciu (ale to warto podkreślić jeszcze raz – nie z pomocą suszarki czy gorącego kaloryfera), na które czasem potrzeba kilkunastu godzin lub nawet całej doby, pozostałe zabrudzenia usuwamy gumką do czyszczenia zamszu. Nie dociskamy jej mocno do powierzchni buta, tylko delikatnie przesuwamy po materiale. Pozostały po gumce pyłek usuwa się czystą szczotką.

Domowe i sklepowe sposoby na oczyszczanie butów z zamszu

Domowym sposobem na czyszczenie butów zamszowych jest użycie roztworu mleka z sodą oczyszczoną (na łyżeczkę sody dodajemy szklankę mleka, a następnie oba produkty ze sobą starannie mieszamy). Nie musimy się jednak uciekać do takich sposobów, ponieważ obecnie w sprzedaży są bardzo dobre i skuteczne gotowe preparaty do czyszczenia i konserwacji zamszu. O takie impregnaty warto zapytać w sklepie już podczas kupna butów.

Podsumowując, zamszowe buty męskie być może są nieco bardziej wymagające niż inne rodzaje obuwia dla panów, jednak ich atrakcyjny wygląd w przypadku gdy są dobrze zadbane zdecydowanie wynagradza te starania.