jazzówki
Półbuty typu jazzówki

Jeżeli chodzi o obuwie, które już wielokrotnie gościło w modzie, na pewno zaliczyć do nich trzeba przede wszystkim jazzówki. Te buty to rodzaj obuwia tak samo dla pań jak i dla panów, które od razu odróżniają się od innych charakterystycznym wyglądem. Ten typ obuwia znany i ceniony był już w latach 20 ubiegłego stulecia. Stanowił wtedy krzyk mody i niemalże wszyscy je nosili. Kolejne zmiany w modzie powodowały że na dłuższy czas były zapominane, aby następnie powracać w nowej odsłonie. Zmiany jednak zazwyczaj dotyczą przede wszystkim materiałów, z jakich wykonuje się buty, a nie samego ich fasonu, który od wielu lat pozostaje niezmienny. Bez względu na to, czy mowa o obuwiu dla pań czy dla panów, ich wygląd jest niemalże taki sam. Gdy oglądamy starsze filmy można zauważyć, że niemalże wszyscy je nosili.

Jazzówki to obuwie na płaskiej podeszwie. Obcas ma około 2 -3 cm, i nie powinien być ani niższy, ani wyższy. But zwęża się na czubku, jednak nie jest to duży szpic, a jedynie zaokrąglony, nieco węższy czubek. Na uwagę zasługuje także fakt, iż podeszwa w tym typie obuwia nie powinna być zbyt gruba, i nie powinna rzucać się w oczy. Najbardziej popularne były jazzówki z ozdobnymi przodami. Często były wykonywane tak, co zresztą pozostało do dzisiaj, że na cholewce znajduje się ażurowy wzorek w kształcie serca. To jeden z tych elementów, który pozwala na pierwszy rzut oka odróżnić te właśnie buty od wielu innych. Takie same zdobienia często znajdują się na bokach i pięcie obuwia. Jednakże na rynku można znaleźć także nieco inne wzory tych butów, na przykład zupełnie gładkie lub też takie, które wykonane są w całości lub w części z ażurowego materiału. Cechą charakterystyczną tych butów jest także to iż zawiązywane są one na cieniutkie i niezbyt długie sznurówki.

Jazzówki doskonale sprawdzają się zarówno jako obuwie na co dzień, jak też pasują na wiele innych okazji. Panie bez trudu mogą je założyć równie dobrze do spodni jak i do spódnicy, je żeli tylko wybiorą odpowiedni model. Panowie zaś także mają wiele możliwości, można je zakładać do dżinsów, ale także równie dobrze sprawdzą się z garniturem czy innymi ubraniami na większe wyjścia. Obecnie sa one w znacznej większości produkowane z wysokiej jakości naturalnej skóry, aby but jak najlepiej układał się do stopy. Jednakże znaleźć można także buty tego typu, wykonane na przykład w całości z materiałów takich jak przykładowo len. Są one idealne na ciepłe letnie dni, kiedy to z różnych powodów nie można sobie pozwolić na odkryte obuwie, jak klapki czy sandały.