Jednym z nowszych trendów w temacie akcesoriów ozdobnych są tak zwane „chokery”. Słówko to na stałe pojawiło się w poradnikach modowych i weszło do codziennego języka dziewczyn interesujących się nietuzinkowym wyglądem. Jednak czym dokładnie jest choker i skąd się wziął? Odpowiemy sobie na te pytania w niniejszym artykule.

czarny naszyjnikChoker to najczęściej czarny naszyjnik, który nosi się bardzo blisko szyi – trochę jak obrożę. Właśnie do obroży często jest porównywany, co zresztą nie umyka niektórym projektantom tej biżuterii – stąd cała gałąź chokerów, które imitują właśnie ten „psi” element garderoby. Samo słówko „choker” pochodzi z języka angielskiego i oznacza „dusiciela”, co brzmi dosyć groźnie, ale nazwa ta jest jedynie nawiązaniem do tego, o czym wspominaliśmy wcześniej – naszyjnik ten nosi się bardzo blisko skóry (i to na całym jego obwodzie), stąd też nieco makabryczne skojarzenie z aktem duszenia. Możemy jednak zapewnić, ze dobrze dopasowany choker ani nie dusi, ani nawet nie uwiera skóry na szyi. Tak jak to jest z większością akcesoriów tego typu, o chokerze po jakimś czasie po prostu się zapomina, a on staje się jakby częścią ciała (zupełnie jak okulary, na przykład).

Tak jak to już było wspominane, chokery mogą przypominać zwierzęce obroże. Faktycznie, niektóre z nich wykonane są ze skóry, mają odpowiednie klamry a czasami nawet ćwieki, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Ten popularny czarny naszyjnik może być wykonany właściwie z dowolnego materiału, dlatego też w sklepach bez problemów możemy nabyć chokery wykonane z wszelkiego rodzaju materiałów, od tasiemek, przez wykonane z różnych surowców łańcuszki, sznurki, aksamitek, koronek czy nawet splecionych rzemyków. Co więcej, choker nietrudno jest wykonać samemu – wystarczy tak naprawdę owinąć szyję czymś długim, poszukać dla tego czegoś jakiegoś ozdobnego zapięcia i gotowe.

Chokery w historii

Tego typu naszyjniki nie zostały wynalezione w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Czarne naszyjniki tego typu były modne już w dziewiętnastowiecznej Francji. Wtedy jednak tasiemka na szyi kobiety miała jednak zadanie bardziej informacyjne niż ozdobne. Czerwony choker oznaczał damę parającą się jednym z najstarszych zawodów Świata, natomiast czarny naszyjnik wskazywał na damę, która nad towarzystwo mężczyzn przedkłada towarzystwo kobiet.

Chokery są jednak jeszcze starsze i znane były właściwie w każdej epoce historycznej, a na „powierzchni” pojawiają się i znikają wraz z humorami akurat panującej mody. Dowodzi to chyba tego, że ludzka szyja jest naturalnym miejscem na biżuterię i wyprzedziła w tym temacie uszy oraz nadgarstki. Czarne naszyjniki tego typu i nie tylko znajdziesz na Restyle.pl – zapoznaj się z naszym asortymentem.