Łańcuszki stanowią idealną bazę do wszelkiego rodzaju zawieszek, ale noszone są również bez dodatków. Często sięgają po nie zarówno kobiety jak i mężczyźni. Na rynku jubilerskim istnieje wiele rodzajów splotów – sprawdźcie te najbardziej popularne i wybierzcie idealny dla siebie.

PANCERKA

Łańcuszek ten złożony jest ze spłaszczonych owalnych ogniw, dzięki czemu jest niezwykle wytrzymały, przywodząc na myśl pancerz. Jest jednym z najpopularniejszych splotów łańcuszków. Jej charakterystyczną cechą jest odbijanie światła dzięki specjalnemu szlifowaniu.

Istnieje również pancerka o typowo męskim, kwadratowym lub prostokątnym kształcie, który sprawia wrażenie cięższego i masywnego łańcuszka.

ANKIER

Pochodzący od angielskiego słowa „anchor”, oznaczającego kotwicę, wzór ten jest inspirowany łańcuchami, którymi mocowano kotwice na statkach. Charakterystyczne dla tego splotu łańcuszka jest ogniwo łączące dwa kolejne. Początkowo był noszony przez mężczyzn, ale po zmniejszeniu wielkości oczek równie chętnie wybierany jest przez kobiety.

FIGARO

Jego nazwa pochodzi od głównego bohatera opery  „Wesele Figara”, który spopularyzował ten wzór w 1786 roku. Dzięki niemu był to najczęściej wyrabiany wzór w salonach jubilerskich w Wiedniu i nie tylko.

Łańcuszek ten to połączenie od 2 do 4 oczek typowych dla „pancerki” z jednym podłużnym oczkiem. Łańcuszek wygląda bardzo atrakcyjnie zarówno w wersji drobnej i delikatnej, jak i ciężkiej i grubej i może być noszony w zależności od masy przez kobiety i mężczyzn.

ŻMIJKA

Bardzo elastyczny rodzaj łańcuszka przypominający łuski węża, który dowolnie wygina się i ładnie układa w zagięciach. Najczęściej występuje jako cieniutki splot o okrągłym, kwadratowym lub ośmiokątnym kształcie. Stworzona z modułów, żmijka czy też ogon węża to wytworny splot łańcuszka najczęściej wybierany i noszony przez kobiety.

SINGAPUR

Kształtem przypomina Pancerkę, lecz jego przestrzenny splot wygląda jak struktura DNA. Dzięki delikatnemu skręceniu wygląda bardziej delikatnie i wytwornie niż standardowa pancerka – wszystko jednak zależy od masy łańcuszka, która może być mniejsza, dla kobiet oraz grubsza, bardziej zdecydowana, dla mężczyzn.

BISMARCK

Wedle przekazów, pomysłodawcą i wielkim fanem tego wzoru był Żelazny Kanclerz Rzeszy – Otto Bismarck. Pomimo braku potwierdzenia tej informacji, wiadomo było, że kanclerz często nosił ten wzór łańcuszka.

Zbudowany z kilku rzędów połączonych ze sobą owalnych ogniw, splot ten może być różnej grubości, w zależności od pożądanego efektu. Splot podwójnie czy potrójnie „Bismarcki” znaleźć można częściej na bransoletkach niż na łańcuszkach na szyję. Ciekawe wzory łańcuszków srebrnych na szyję znajdziesz tutaj.