Mijające lato nie oznacza, że mamy rezygnować z aktywności fizycznej. To równie dobry czas na dbanie o swoją kondycję, jak w ciepłe dni. Nie ma złej pogody na trening – musimy tylko zadbać o odpowiedni strój, dzięki któremu nie przemarzniemy.

Jesienne ubrania kojarzą się często z wielkimi, obszernymi modelami, w których prezentujemy się niczym puchowy bałwan. Wiele sportowców nie wie, jak prawidłowo ubrać się na trening, aby było ciepło, komfortowo, a przy tym efektywnie. Tym razem zaprezentujemy sportowe wyzwania na jesień – jaką odzież ochronną wybrać?

Częstym błędem jest noszenie w czasie treningu zbyt dużej ilości ubrań. To z kolei prowadzi do szybkiego przegrzania ciała. Nasza skóra zaczyna się pocić, ciuchy stają się mokre, ciężkie i przestają oddychać. To z kolei szybko ochładza ciało, co jest prostą drogą do choroby. Mokre ubrania utrudniają również bieganie. Największym wrogiem jesiennych sportowców jest niska temperatura i przede wszystkim zimny, nieprzyjemny wiatr.

Odzież termiczna

Sportowe wyzwania na jesień – jaką odzież ochronną wybraćOdzież termoaktywna powinna stać się podstawą jesiennej garderoby sportowca. Tego typu ubrania wykonane są zaawansowanych technologicznie tkanin i doskonale radzą sobie z odciąganiem wilgoci od skóry, którą następnie odprowadzają w górne części tkaniny. Tam wilgoć zostaje zatrzymana, a przy skórze tworzy się cienka warstwa ciepłego powietrza. Ubrania termoaktywne będą jednak skuteczne tylko wtedy, gdy będą przylegały do ciała – materiał musi mieć styczność ze skórą. Ważne jest również, aby każda część stroju była wykonana w tej samej technice. Jeżeli wierzchnie ubranie będzie wykonane z materiału termoaktywnego, jego skuteczność może obniżyć zwykła, bawełniana bielizna.

Kurtka przeciwwiatrowa

Jesienią przyda się bezwzględnie lekka kurtka przeciwwiatrowa dedykowana sportowcom, zwłaszcza biegaczom. Takie modele wykonywane są z cienkiego materiału, który nie obciąża podczas biegania. Kurtki biegowe spełniają trzy funkcje: chronią przed wiatrem, oddychają, odprowadzają wilgoć na zewnątrz.

Kurtki biegowe nie są drogie, ale wszystko zależy od tego, z jakich materiałów zostały wykonane. Najtańsze modele kupimy już za około 100 zł. Im lepsza jakościowo jest kurtka, tym wyższą cenę za nią zapłacimy. Warto też zwrócić uwagę na dodatki – np. dodatkowe siateczki ułatwiające skórze oddychanie, elementy odblaskowe (jesienią przyda się być dobrze widocznym na drodze) lub funkcjonalne kieszonki, które możemy wykorzystać podczas treningu. Wierzchnia warstwa powinna być wykonana z materiału wodoodpornego, a wewnętrzna z oddychającej tkaniny.