Płaszcz prezentuje się kompletnie inaczej niż kurtka – dodaje powagi, wygląda znacznie bardziej elegancko, kapitalnie pasują do niego piękne szaliki a dobrze dobrany nie będzie w najmniejszy choćby sposób postarzał. Wybór jest tak szeroki, że nawet najbardziej wymagająca osoba znajdzie coś dla siebie. Przy wyborze płaszcza należy się kierować kilkoma zasadami.

Pora roku

Najważniejszą z nich jest oczywiście pora roku – płaszcz ma być przede wszystkim dostosowany do panującej na zewnątrz temperatury. Grube, wełniane modele świetnie sprawdzą się zimą, przy dużych mrozach. Nie pozwolą zmarznąć, ale jednocześnie, gdy temperatura będzie stopniowo wzrastać, nie spowodują przegrzania. Na zimę doskonale sprawdzą się długie płaszcze, okrywające jak największą część ciała. Krótsze modele idealne będą na wiosnę oraz jesień, a także chłodne, letnie wieczory.

Kolor

Kolor płaszcza należy dobrać indywidualnie, w zgodzie z własnym gustem. Płaszcz ma być praktyczny, powinien więc pasować do jak największej liczby ubrań, które ma się w szafie. Najbardziej uniwersalnymi kolorami są czerń i biel, jednak nie każdemu one pasują. Dodatkowo nie można zapomnieć, że biały niezwykle szybko się brudzi i widać na nim każdą plamkę. Kolor płaszcza powinien również pasować do wieku – zbyt poważny kolor w połączeniu ze staromodnym krojem może postarzeć i wyglądać groteskowo na młodej osobie.

Krój

Krój płaszcza, który wybieramy, zależy przede wszystkim od wagi. Osoby szczupłe mogą pozwolić sobie na obcisłe, przylegające do ciała modele. Nieco tęższym osobom poleca się wybór nieco szerszego płaszcza, znacznie mniej dopasowanego i najlepiej bez wiązanego w talii paska, który może podkreślić mankamenty sylwetki. Spory wybór płaszczy od Vito Vergelis znajdziesz na KodyMody.com.

Wzrost

Od naszego wzrostu zależy przede wszystkim długość płaszcza, na jaką można sobie pozwolić. Najbardziej bezpieczną, która dobrze prezentuje się na wszystkich osobach, jest ta sięgająca pośladków. Na długie płaszcze mogą pozwolić sobie osoby wysokie, niskie zaś powinny wybierać znacznie krótsze modele – te długie mogą optycznie jeszcze bardziej skrócić całą sylwetkę.