Nie znano go kilka tysięcy lat temu, nie zdobył sławy w starożytnym Egipcie. Jego zalety poznano dopiero na początku XIX wieku. Mimo że jest wytworem technologii przemysłowej, wykonane z niego ubrania to małe dzieła sztuki. Poznaj tajemnice żakardu.

KONSTRUKTOR I WAŻNA MASZYNA

Dwieście lat temu we Francji Joseph Marie Jacquard wynalazł urządzenie z mechanizmem przesmykowym, za sprawą którego na tkaninie można było uzyskać dowolny wzór, np. kwiaty czy motywy geometryczne. Maszyna  ta stała się niezwykle popularna, a tkaninę nazwano – na cześć jej twórcy – żakardem.

KONIEC RĘCZNEGO WYTWARZANIA

Wszystkie wzory, które miały się pojawić na danym elemencie garderoby, były wcześniej rozpisywane na kartach perforowanych. Maszyna Jaquarda była pierwszym urządzeniem, które wykorzystywało do pracy specjalny program. Stworzono kolejną rzecz, która działała szybciej i na większą skalę niż człowiek.

NIE TYLKO UBRANIA

Żakard jest niezwykle wszechstronną tkaniną. Dobrze odnajduje się jako element wystroju wnętrz np. zasłony czy obicia do kanap. Szerokie zastosowanie ma jednak przede wszystkim w modzie. Wykonane z niego kreacje prezentują się bardzo szlachetnie, dlatego doskonale nadają się na wyjścia i specjalne okazje, np. na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.

JAK DBAĆ?

Choć żakard nie należy do szczególnie wrażliwych tkanin, warto o niego dbać, aby wykonane z tej tkaniny ubrania nie straciły na swej jakości wraz z upływem czasu. Nie oznacza to wcale konieczności prania ręcznego. Żakard można spokojnie prać w pralce, np. Whirlpool Supreme Care (program „Delikatne”, temp. 30° C). Ciekawe porady na temat prania różnych tkanin można znaleźć na blogu Kamili Szczawińskiej, http://kamilaszczawinska.pl/, jednej z czwórki ambasadorów projektu Whirlpool 6-ty Zmysł Projektanta.

6-TY ZMYSŁ PROJEKTANTA

To kampania, która łączy technologię użytkową ze światem mody. Marka Whirlpool stała się partnerem projektantów Michała Szulca i Bizuu oraz blogerów Kamili Szczawińskiej i Kamila Pawelskiego (Ekskluzywny Menel). Za ich pośrednictwem pokazuje,  że urządzenia AGD mogą znakomicie zadbać o wszystkie nasze ubrania, także te, które do tej pory zanosiliśmy do pralni chemicznej. Pralki Whirlpool Supreme Care, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, gwarantują, że nawet po wielu praniach ubrania nie stracą swojego kształtu ani koloru. – Odpowiadając na potrzeby naszych Klientów, stworzyliśmy urządzenia, którymi można sterować na odległość, za pomocą aplikacji 6-ty Zmysł Live. To udogodnienie, które pozwala prać jeszcze efektywniej i oszczędniej – mówi Piotr Wesołowski, Category Manager z firmy Whirlpool.

Więcej o kampanii 6-ty Zmysł Projektanta na stronie www.6zmyslprojektanta.pl.