Dzień bez krawata to nie powód, by całkowicie zrezygnować z noszenia pod szyją jakichkolwiek dodatków. Przeciwnie – popularny krawat warto zamienić na oryginalną muchę. Jak to zrobić? Jaki model muchy wybrać? Z czym i jak ją zestawić? Więcej o tym w naszym poradniku. Niech dzień bez krawata stanie się dniem noszenia muchy!

Trochę historii

Mówi się, że mucha to następczyni chusty, którą niegdyś wiązano pod szyją w węzeł przypominający kokardę. Na przestrzeni lat chusty zaczęły się zmniejszać, aż w końcu zastąpiły je ozdoby dziś znane jako muchy. Ich forma pozostaje niezmienna od końca XIX wieku. Co ciekawe, z początku mucha służyła do utrzymania koszuli na miejscu, dlatego była elementem codziennego stroju. Dopiero później zaczęła być kojarzona
z elegancją. Jednym z najsłynniejszych koneserów much w historii był Winston Churchill. Granatowa muszka w białe groszki była jego znakiem rozpoznawczym.

m_1

Muszka muszce nierówna

Ze względu na kształt muchy, wyróżniamy jej dwa podstawowe typy: butterfly i batwing. Mucha typu butterfly posiada zwężenie w miejscu wiązania węzła, przez co po jej zawiązaniu skrzydełka znacząco się rozszerzają, dając efekt skrzydeł motyla. Mucha typu batwing takiego zwężenia nie posiada, przez co jej skrzydełka są węższe. Daje to wrażenie prostej, wąskiej poziomej linii na szyi. W obu wersjach skrzydełka muchy są prosto zakończone.
W wypadku zakończenia trójkątnego mamy do czynienia z muszką typu diament.

Szczypta elegancji

Mucha jest nieodzownym elementem fraka i smokingu, a więc najbardziej eleganckich strojów męskich. Do fraka nosimy wyłącznie muchę białą, a do smokingu czarną. Wybierając muchę na oficjalną uroczystość, sięgnijmy po tę gładką, wykonaną z jedwabiu.

m_2

W wydaniu casualowym

Coraz częściej muchy pojawiają się także w stylizacjach codziennych. Wykonane z różnych tkanin, m.in. bawełny, wełny a nawet dżinsu, występują w wielu kolorach i wzorach. Dobrze sprawdzają się zarówno w zestawach koordynowanych, jak i bez marynarki, np.
z kardiganem, dżinsową kurtką czy ramoneską – to, do czego ją dobierzemy, zależy wyłącznie od naszego indywidualnego stylu. Nie bójmy się niestandardowych połączeń – czasami mucha w kratkę może pasować nawet do swetra w paski. Pamiętajmy jednak, że nosząc muszkę ze swetrem wyciętym w serek dekolt musi być odpowiednio głęboki tak, by muszka mogła bez trudu się w nim zmieścić.

W duecie z koszulą

Z jaką koszulą najlepiej nosić muchę? Jeśli wybieramy się na ważną uroczystość, powinna być to koszula z ukrytą listwą zapięciową, czyli niewidocznymi guzikami. Na co dzień nie musimy jednak trzymać się tej zasady. Muszki zakładamy do kołnierzyków wykładanych, jakie posiada większość koszul. Rogi kołnierzyka powinny tworzyć dla muchy ramę i delikatnie spod niej wystawać. Im większy kołnierz, tym mucha powinna być większa (i odwrotnie). Właściwie proporcje powinny być również zachowane w stosunku do szerokości klap w marynarce. Zakładając muchę do typowo casualowej koszuli zwróćmy uwagę na to czy jej kołnierzyk nie jest zbyt miękki – w takim towarzystwie muszka nie zaprezentuje się najlepiej.

m_3

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga: Wybierając muchę, pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich proporcji między nią a twarzą. Końce dobrze dobranej muszki powinny znajdować się mniej więcej na wysokości zewnętrznych kącików oczu.

Dodatkowe informacje

LAVARD to jedna z największych rodzinnych firm odzieżowych w Polsce, działająca na rynku nieprzerwanie od 1975 roku. Styl marki LAVARD adresowany jest do wymagających mężczyzn, którzy cenią sobie najwyższej jakości krawiectwo oraz elegancję i ponadczasowy styl. W ofercie marki znajdują się m.in. płaszcze, kurtki, garnitury, marynarki, spodnie, koszule oraz krawaty. Kolekcje wprowadzone są do sprzedaży co sezon, w zgodzie z rytmem modowego kalendarza i obowiązującymi trendami. W 2015 roku LAVARD rozbudowała markę o linię Lavard Woman. To ubrania przeznaczone dla kobiet, które poszukują stylowych rozwiązań w połączeniu z zasadami eleganckiego dress codu. Kolekcje marki Lavard dostępne są w ponad stu firmowych sklepach w całej Polsce. Więcej informacji na www.lavard.pl.