W tym artykule chcieliśmy się zająć tematem dotyczącym tego, jak dobrać odpowiedni olej silnikowy do samochodu osobowego. Na rynku istnieje duża liczba producentów, którzy oferują po kilka produktów z tej kategorii, dlatego mamy świadomość, że osoby niezorientowane w tematyce mechaniki samochodowej, mogą mieć problem ze stwierdzeniem tego, jakie oleje silnikowe będą odpowiednie do modelu ich auta.

Znajdź odpowiedni olej silnikowy

silnik samochoduNa samym początku należy poruszyć dwie kwestie. Samochód może być zakupiony prosto z salonu, wtedy dostajemy książkę serwisową z wpisanym typem oleju, który został wlany i wiemy, na jaki go wymienić. Problem może pojawić się w przypadku samochodu używanego, kiedy nie otrzymaliśmy wraz z nim żadnych dokumentów, które miałby nas informować o rodzaju oleju silnikowego, jaki stosowano. W tym przypadku istnieje kilka sposobów. Pod maską, na kurku, za pomocą którego uzupełnia się olej, powinna znajdować się zawieszka, na której będzie napisana ostatnia data wymiany oleju, ale także rodzaj tego płynu. Jeżeli natomiast nie znajdziemy takiego elementu, można skorzystać z internetowych wyszukiwarek, które pomogą w ustaleniu tego, jaki olej silnikowy powinien być wykorzystywany w danym typie i modelu samochodu.

Jak dobrać olej do samochodu?

Oleje silnikowe dobiera się na podstawie rodzaju pojazdu (osobowy, ciężarowy itp.) marki oraz typu silnika. Szczególnie ważny jest ten ostatni parametr, ponieważ wlanie oleju silnikowego przeznaczonego do diesla do silnika benzynowego może poważnie uszkodzić nasz samochód. Oleje dobiera się także na podstawie przebiegu samochodu i warunków pracy silnika, aczkolwiek to może być już wyższa szkoła jazdy, o której informacji nie znajdziemy w Internecie i konieczna będzie konsultacja z wykwalifikowanym mechanikiem. Najważniejszym w tym wszystkim jest zgodność oleju z zalecaniami producenta.

Trzeba wiedzieć, że oleje silnikowe dbają o prawidłowe funkcjonowanie silnika i mają kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o jego żywotność. Zasada jest jedna: jeżeli chcemy, aby samochód służył nam niezawodnie przez jak najdłuższy czas, trzeba przyłożyć się do wyboru oleju silnikowego. Na szczęście w każdym profesjonalnym sklepie motoryzacyjnym możemy liczyć na fachową pomoc sprzedawców. Ta zasada również dotyczy sklepów internetowych, w których można szybko i w prosty sposób skonsultować się z personelem np. za pośrednictwem czata, maila lub telefonicznie i dopytać o nurtujące nas kwestie związane z zakupem oleju silnikowego.

Więcej informacji o olejach można znaleźć na stronie: https://autochemia.pl/pol_m_Oleje-i-filtry_Oleje-silnikowe-499.html.