Adriaan Marleveld z Holandii zwyciężył w Europejskim Konkursie Kierowców Shell FuelSave Partner 2014. Podczas wielkiego finału, który odbył się w Berlinie, Marleveld pokonał najlepszych kierowców z dziewięciu innych państw Europy: Austrii, Niemiec, Szwajcarii, Polski, Wielkiej Brytanii, Belgii, Węgier, Danii i Norwegii.

 Nagroda_w_Europejskim_Konkursie_Kierowcow_Shell_FuelSave_Partner

„Jestem bardzo dumny ze zwycięstwa w tym konkursie. Dziękuję mojemu przełożonemu, Wim’owi van den Dool, za jego wsparcie i doradztwo. To wspaniałe uczucie zostać docenionym za ciężką pracę, którą włożyłem, by pokazać, że można jeździć ekonomicznie. Wiadomo, że styl jazdy ma bezpośredni wpływ na zużycie paliwa, dlatego trzeba szukać nowych sposobów, aby wciąż doskonalić swoje umiejętności za kierownicą.” – powiedział Adriaan Marleveld z firmy transportowej Wan Waveren Transport z Amsterdamu.

 

W trzeciej edycji konkursu, organizowanego przez firmę Shell we współpracy z ekspertami w zakresie bezpiecznej jazdy z Akademii DEKRA, udział wzięło ponad 1100 zawodowych kierowców, którzy w ramach floty pojazdów ciężarowych korzystają z Shell FuelSave Partner, systemu telematycznego do zarządzania gospodarką paliwową wspomagający zarządzanie flotą pojazdów ciężarowych. System pozwala operatorom flot zaoszczędzić aż do 10% kosztów zakupu paliw[i] i poprawić efektywność pracy kierowców, co w konsekwencji przekłada się na optymalizację kosztów prowadzonej działalności transportowej i redukcję emisji dwutlenku węgla.

Zwyciezca_Europejskiego_Konkursu_Kierowcow_Shell_FuelSave_Partner_Aad Ma...

W pierwszym, krajowym etapie konkursu, kierowcy byli indywidualnie oceniani na podstawie zachowań zarejestrowanych w raportach systemu telematycznego Shell FuelSave Partner. Podczas wirtualnego testu oceniano jazdę na luzie, gwałtowne przyspieszanie, jazdę z góry, hamowanie oraz umiejętności korzystania z tempomatu. Komisja złożona z przedstawicieli Shell i Akademii DEKRA brało również pod uwagę niektóre aspekty operacyjne pokonywanych tras, takie jak rodzaj terenu, po którym poruszał się pojazd (centrum miasta lub autostrady), typ prowadzonego pojazdu, a także wielkość i ciężar załadunku.

 

Zwycięzcy krajowych eliminacji – najbardziej ekonomicznie jeżdżący kierowcy z 10 europejskich krajów – wzięli udział w Wielkim Finale Europejskiego Konkursu Kierowców Shell FuelSave Partner 2014, który odbył się 12 czerwca 2014 roku w Centrum Bezpieczeństwa Jazdy ADAC w Berlinie. Polskę reprezentował Artur Stern, zawodowy kierowca z firmy transportowej Tolo ze Swarzędza, który został uznany przez Shell za najbardziej ekonomicznie jeżdżącego kierowcę w naszym kraju.

 

Tym razem sprawdzili swoje umiejętności w jeździe na żywo. Podczas czterech konkurencji oceniano umiejętności kierowania, hamowania i kontroli nad pojazdem. Kolejnym sprawdzianem był test symulacyjny jazdy DEKRA, który mierzył ilość paliwa zużytego przez każdego zawodnika w trakcie wirtualnej podróży. Sędziowie wzięli również pod uwagę wyniki uzyskane podczas krajowych eliminacji, ponieważ odzwierciedlały one zachowanie zawodników w rzeczywistych warunkach pracy.

 

„W tym roku rywalizacja była bardzo zacięta. Adriaan Marleveld zasłużył na zwycięstwo, ponieważ osiągnął bardzo dobre wyniki we wszystkich konkurencjach. Chciałbym również docenić zwycięzców z poprzednich lat – firmę Rewe International Lager und Transportgesellschaft. Kierowcy tej firmy zajęli dwa najlepsze miejsca przez dwa lata z rzędu. To dowodzi, że odpowiednie zarządzanie i efektywne wykorzystanie programu Shell FuelSave Partner mogą mieć wpływ na oszczędność paliwa we flocie” – powiedział Frederic LeBallois, Global Business Manager programu Shell FuelSave Partner.

 

Zwycięzca konkursu, Adriaan Marleveld, otrzymał dwuosobowe zaproszenie na wyjazd do Ferrari Driving Experience. Natomiast Michael Joichl i Carsten Stenbjerg – kierowcy, którzy zajęli drugie i trzecie miejsce otrzymali dwuosobowe zaproszenia na wyjazd do Porsche Driving Challenge. Natomiast firma Wan Waveren Transport, w której pracuje zwycięzca, zaprosi zespół kierowców na jednodniowe, specjalistyczne szkolenie z jazdy ekonomicznej.

 

 

***

O Shell FuelSave Partner

Shell FuelSave Partner jest zaawansowanym systemem telematycznym zaprojektowanym dla firm transportowych, jako kompleksowe narzędzie wspomagające zarządzanie flotą pojazdów ciężarowych. Dzięki integracji z kartą paliwową euroShell system umożliwia automatyczną weryfikację transakcji paliwowych, co gwarantuje kontrolę tankowań i zużycia paliwa oraz pozwala wyeliminować potencjalne nadużycia. System pomaga także kontrolować i oceniać styl jazdy kierowców. Stale monitoruje czynniki efektywności floty związane z ekonomiczną i ekologiczną jazdą. Ponadto Shell FuelSave Partner umożliwia zdalne pobieranie danych z tachografu i ciągły monitoring pojazdów w czasie rzeczywistym, a także analizę tras czy stylu jazdy kierowców na podstawie danych zgromadzonych w ciągu ostatnich 90 dni. Dzięki funkcji GeoFencing możliwe jest automatyczne generowanie powiadomień w momencie, gdy pojazd wjedzie lub opuści zdefiniowaną strefę geograficzną.

 

 

[i] [i] Wynik badania przeprowadzonego w 2011 roku na 38 klientach flotowych, zarządzających 757 pojazdami ciężarowymi w systemie Shell FuelSave Partner.