kaski motocykloweKask to jeden z najważniejszych motocyklowych akcesoriów. Decyduje o bezpieczeństwie motocyklisty, daje poczucie pewności za kierownicą motocykla, chroni w razie upadku, wentyluje, a także tłumi dźwięki. Wyróżnia się cztery rodzaje kasków, a są to: crossowe, otwarte, integralne oraz szczękowe. Wybór odpowiedniego kasku zależy od rodzaju maszyny, którą będzie się jeździło, a także od preferowanego stylu jazdy. Kaski motocyklowe mogą być różnie wyposażone. Najlepiej wyposażane są kaski integralne oraz szczękowe, dlatego warto w pierwszej kolejności sięgać właśnie po nie.

Kaski crossowe używane są najczęściej do jazdy off-road, na różnego rodzaju bezdrożach. Ich cechą charakterystyczną jest mocno wysunięta szczęka oraz daszek.  Najczęściej występują one bez szybki, dlatego osobno trzeba sobie dokupić jeszcze gogle. Kaski crossowe wyposażone są w filtry, które wyłapują kurz oraz pył. Ich specjalna konstrukcja cechuje się sztywnością, natomiast wysunięty podbródek, zapewnia większy przepływ powietrza umożliwiając tym samym swobodę oddychania. Wiele osób decyduje się też na kaski motocyklowe typu weteran, które określa się też orzeszkami bądź hitlerkami. Najczęściej wybierają je właściciele chopperów, motocykli retro oraz motocykli klasycznych.  Są to kaski, które nie zapewniają żadnej ochrony, pozbawione są homologacji i nie posiadają szybki. Kaski otwarte pozbawione są natomiast dolnej części osłaniającej szczękę motocyklisty. Zaletą takiej konstrukcji jest natomiast przyjemny powiew wiatru na twarzy oraz dobre pole widzenia. Korzystają z nich najczęściej właściciele skuterów i chopperów. W sklepach ze sprzętem do motocykli dostępne są też tak zwane kaski zamknięte. Są to kaski, których skorupa jest całkowicie zamknięta, a dzięki temu jest też sztywniejsza. Gwarantują one bardzo dobrą ochronę i są najbezpieczniejsze ze wszystkich.  Te kaski cieszą się największym powodzeniem, ponieważ pasują do każdego jednośladu. Niektórzy wybierają też kaski szczękowe, w których część szczękowa jest odchylana do góry. Podnoszona szczęka umożliwia robienie wielu rzeczy bez ściągania kasku z głowy.

Wszystkie kaski motocyklowe zanim trafią na sklepowe półki powinny zostać przetestowane zgodnie z obowiązującą w Europie normą ECE 22 – 05.Te testy dotyczą: skorupy, zapięcia oraz wizjera. Do produkcji kasków używa się materiałów termoplastycznych oraz włókien kompozytowych. Kupując kask warto pamiętać przede wszystkim o tym, że kask musi ściśle przylegać do całej powierzchni głowy I nie może poruszać się w jakąkolwiek ze stron.