cover-large

Przy projektowaniu najnowszego modelu Lexusa NX, siedzenia i komfort pasażerów były na liście priorytetów głównego inżyniera marki – Takeaki Kato.

Kierowcy rajdowi twierdzą, że z zachowania foteli „czytają” samochód, przykładowo w ich ruchach czują przyspieszenie kątowe. Kato chciał przenieść ten sam poziom komunikacji do NXa. Połączyć styl, sportowy charakter, nie zapominając o najistotniejszym elemencie modelu – komforcie. Fotele miały wyglądać bardzo dobrze, nadając się do długich tras, wielogodzinnej jazdy.

Balans leży w odpowiednej sprężystości siedzisk, znalezienie jej zajęło projektantowi najwięcej czasu. Fotele nie mogły być za sztywne, gdyż jazda byłaby męcząca, za miękkie – bo ich kierowca za dużo by się ruszał – co przy zakrętach jest zdecydowanie niekomfortowe. Powstały więc twarde siedzenia, ale z miękką powierzchnią.

W przednich fotelach NX F Sport, zastosowano unikalny proces obicia. Wystarczy dobrze się przyjrzeć szwom w niższej części oparcia fotela. Splot wzoru przypomina kształtem połączone ze sobą miseczki. W perforacji są luki, które uzupełniają kształt ściegu. W efekcie zapobiega to przechodzeniu igły przez otwory w perforacji, w przeciwnym razie wytrzymałość materiału byłaby daleka od satysfakcjonującej. Jak podkreśla Kato, Lexus jest jedyną marką stosującą tą specjalną technikę szycia.

Finalnie otrzymujemy fotel, który zapewnia równowagę i komfort za kierownicą. Wraz z precyzyjnie wyprofilowanymi podporami bocznymi, które dają stabilność, kierowcy NXów mogą pewnie pokonywać nawet wąskie zakręty. Natomiast przednie fotele w NX F Sport, wypełnione tworzywem dopasowującym się do ciała, zapewniają jeszcze mocniejsze „trzymanie” w fotelu. Wspomniany materiał precyzyjnie się dostosowuje – uda i plecy wprost wtapiają się w siedzenie, praktycznie unieruchamiając podczas jazdy.

Unikalna technika tapicerska, która obejmuje skomplikowany proces szycia, zwiększający wytrzymałość tapicerki i perforacja, dzięki której skóra foteli oddycha, to dodatkowa dawka luksusu. Zestawienie czerni i ciemnej róży, dostępne tylko dla linii F Sport, nadaje wnętrzu sportowego charakteru.

 

Źródło: www.lexus-int.com