Większość Polaków decyduje się na zakupienie używanego samochodu – to w dużej mierze kwestia ich ceny, ponieważ tylko mniejszość z nas może pozwolić sobie na kupienie nowego pojazdu prosto z salonu. Niestety, wybranie modelu z drugiej ręki często nastręcza sporo problemów, ponieważ nie każdy sprzedawca jest godny zaufania.

Zakupienie samochodu używanego jest często poważnym wyzwaniem. Nigdy nie wiadomo dokładnie, w jakim stanie jest pojazd z drugiej ręki, ale także można zminimalizować ryzyko zakupienia takiego, który będzie w niezbyt dobrej kondycji. Do ofert sprzedaży powinno się jednak zawsze podchodzić z rezerwą, zwłaszcza wtedy, gdy nie ma się wiedzy w dziedzinie motoryzacji, aby ocenić stan pojazdu.

Wybierz pomoc specjalistów

Najczęściej samochodów używanych poszukujemy przez internet, na przykład na portalach ogłoszeniowych. Również popularnością cieszą się giełdy samochodowe i komisy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że auta używane możemy kupować też w salonach dealerskich, gdzie dostępne są nawet modele z gwarancją.

Zanim jednak zdecydujesz się na jakieś auto, pamiętaj o tym, żeby dokładnie sprawdzić jego stan, ponieważ często zdarza się, że jego rzeczywisty stan nie pokrywa się z opisem. Dlatego na zakupy warto wybrać się ze znajomym, który zna się na motoryzacji. Gdy nie jest to możliwe, w takim przypadku można zapytać o możliwość sprawdzenia auta w serwisie samochodowym. Działają również firmy, które oferują przedzakupowe sprawdzenie samochodu.

A może lepiej wynajmować zamiast kupować?

Samochód kupujemy zwykle po to, aby komfortowo podróżować. Niestety, kupno pojazdu to tylko początek kosztów, ponieważ trzeba również pamiętać o eksploatacji – naprawy, przeglądy, ubezpieczenia, aby wspomnieć o kilku wydatkach. Dlatego ciekawą alternatywą jest wypożyczenie auta, ale nie ze zwykłej wypożyczalni, ale poprzez firmy car sharingowe, na przykład 4mobility.pl, która na razie działa w Warszawie.

Car sharing jest usługą podobną do wynajmowania rowerów – wszystko odbywa się przez aplikację mobilną, a płacimy nie za cały dzień wynajmu, ale na minuty. Samochód odbieramy przez rezerwację on-line i jego otwarcie smartfonem, a zwracamy na wyznaczony parking, dlatego wszystko odbywa się bez obsługi.

Więcej informacji o ofercie oraz cennik znajdują się na stronie: 4mobility.pl.