Długi weekend czerwcowy to okazja do wyjazdu na krótkie, często spontaniczne wakacje. Jak wskazują statystyki Komendy Głównej Policji, jest to jeden z najbardziej kolizyjnych okresów na polskich drogach. Przed czasem wzmożonych wyjazdów Autostrada Wielkopolska SA prezentuje kolejną kreskówkę z serii edukacyjnej „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!”. Tym razem animowani bohaterowie pokażą jakie konsekwencje wiążą się z niedostosowaniem prędkości do przepisów i warunków na drodze. Patronat honorowy nad akcją objął Komendant Główny Policji.

Liczba wypadków spowodowanych nie stosowaniem się do ograniczeń  prędkości stale rośnie. Jak wynika z badań zleconych przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – aż 57,8% kierowców przekracza na autostradzie dozwoloną prędkość (Raport Prędkość pojazdów w Polsce, 2014).

Do wypadków na autostradach dochodzi najczęściej z powodu nadmiernej, niedostosowanej do warunków prędkości. Pamiętajmy o tym, że autostrada nie powinna być areną bicia rekordów prędkości i weryfikowania swoich możliwości za kierownicą. Samochód poruszający się z niedozwoloną prędkością 180 km/h w ciągu 1 sekundy pokonuje odległość aż 50 m! W pewnych sytuacjach praw fizyki oszukać nie można” – komentuje mł. insp. Marek Konkolewski, Komenda Główna Policji.

cover-ogr-predkosci_v1A

Najnowsza kreskówka kampanii społecznej „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” przedstawia konsekwencje nieprzestrzegania ograniczeń prędkości na autostradzie. Historia kończy się tragicznie, ale zgodnie z formułą kampanii film przedstawia również poprawną wersję , do której stosować powinni się wszyscy kierowcy.  Film: http://tiny.pl/q8dh6

„W najnowszej kreskówce poruszyliśmy problem przestrzegania ograniczenia prędkości. Mimo że samochody osobowe na polskich autostradach mogą poruszać się z prędkością do 140 km/h, to ponad połowa kierowców nie przestrzega tego ograniczenia! Staramy się w niekonwencjonalny sposób uświadomić kierowcom, jakie mogą być konsekwencje zbyt szybkiej jazdy. Wszyscy powinniśmy się starać rozsądnie korzystać z autostrad i nie stwarzać sytuacji zagrożenia nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu. Brawurowa jazda i nadmierna prędkość  mogą doprowadzić do nieodwracalnych tragedii.” – informuje Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska SA.

Film został wyemitowany na profilach Autostrady Wielkopolskiej SA w mediach społecznościowych (www.facebook.com/AutostradaWielkopolska; www.youtube.com/AutostradaWielkopols).

Informacje dodatkowe:

W roku 2013 w czasie długiego weekendu czerwcowego (30.05-2.06.2013) na drogach w Polsce doszło do 409 wypadków, w których zginęło 35 osób, a ranne zostały 523 osoby. Ponadto zatrzymano 2131 nietrzeźwych kierowców (dane Komenda Główna Policji, Ruch drogowy, Długie weekendy i święta, Boże Ciało 2013).

Kampania „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!”wystartowała 29 kwietnia br. i porusza 5 najważniejszych aspektów bezpieczeństwa na autostradach. Każdy problem poruszany jest w „drastycznych” kreskówkach,
a ich tematyka dotyczy:

  1. zakazu zawracania i cofania na autostradzie – film: http://bit.ly/1lyxrow
  2. zasad właściwego używania świateł awaryjnych podczas jazdy – film: http://bit.ly/1g1vYqD
  3. zasad prawidłowej zmiany pasa ruchu – film: http://bit.ly/1hqNMMS
  4. zasad przestrzegania ograniczeń prędkości – film:  http://tiny.pl/q8dh6
  5. zasad bezpiecznego korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy

Dodatkowo na profilach Spółki w mediach społecznościowych publikowanie są porady, statystyki
i wskazówki dot. bezpiecznej jazdy. Obecnie, na facebookowym profilu Autostrady Wielkopolskiej odbywa się konkurs tematycznie związany z bezpieczeństwem na autostradach. Internauci przy pomocy specjalnej aplikacji tworzą popularne w sieci „memy”, które są związane z promowaniem bezpieczeństwa na polskich autostradach. Dla autorów najciekawszych wg facebookowiczów prac Spółka przygotowała atrakcyjne nagrody (GPS z mapą Europy, okulary do jazdy nocą czy organizery bagażnika). Aplikacja jest dostępna na: http://on.fb.me/1nyminQ (Konkurs trwa do 25 czerwca).

Akcja „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” prowadzona będzie do 28 czerwca 2014 r.