Zima i towarzyszące jej ciężkie warunki na drogach stawiają wysokie wymagania wobec kierowców i ich pojazdów. Przygotowanie nowoczesnego samochodu do zimowej aury to nie tylko wymiana opon i naładowanie akumulatora – pełen zakres czynności obsługowych warto więc powierzyć profesjonalistom.

Listopad to odpowiedni czas, by zająć się swoim autem. Odpowiednio przygotowany samochód sprawi, że jazda po zaśnieżonych i oblodzonych drogach będzie bezpieczniejsza i niezawodna.

Zmień opony na zimowe

Jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu, gdy temperatura spada poniżej 8 stopni C,  należy zmienić ogumienie letnie na zimowe, ponieważ „zimówki” zapewniają lepszą trakcję nie tylko na śniegu i błocie pośniegowym, ale gwarantują także krótszą drogę hamowania w niskich temperaturach. Dzięki lepszej przyczepności i stabilności pojazdu zwiększają bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów.

Większość osób wie, że by opona spełniała swoje zadanie musi mieć odpowiednio głęboki bieżnik -minimum 4 mm – mówi Marek Jeliński, dyrektor marketingu Duda-Cars. Ale to nie wszystko. Liczy się także wiek opony. W miarę starzenia się opona staje się coraz twardsza i traci podstawowe zalety – przyczepność do nawierzchni w niskich temperaturach. Jeśli właściciel auta ma jakiekolwiek wątpliwości co do stanu ogumienia polecam skorzystać z pomocy specjalistów w autoryzowanych serwisach. Taka usługa zazwyczaj jest bezpłatna, a gwarantuje nam bezpieczeństwo – dodaje Jeliński.

Zadbaj o płyny

Przegląd płynów w samochodzie jest niezbędny i trzeba to zrobić zanim zapanują mrozy. Już w miesiącach jesiennych temperatury w nocy często spadają poniżej 0 stopni Celsjusza. Podstawowymi cieczami, które należy sprawdzić przed sezonem zimowym, są: płyn chłodzący i płyn hamulcowy, oba niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego eksploatowania samochodu. W autoryzowanym serwisie, przy wykorzystaniu specjalnych testerów, określona zostanie temperatura krzepnięcia płynu chłodniczego oraz zawartość wody w płynie hamulcowym. Warto pamiętać, że wiele serwisów jesienią przygotowuje specjalną ofertę dla klientów.

Klienci serwisu Duda-Cars mogą liczyć na bardzo atrakcyjny pakiet usług związanych z przygotowaniem samochodu do sezonu jesienno-zimowego. Obejmuje on wiele czynności obsługowych zwiększających bezpieczeństwo, niezawodność a także wygodę podczas zimowych podróży. Szczegóły najlepiej uzgodnić z naszymi Doradcami, zakres pakietów jest dostępny także na naszej stronie www. – mówi Marek Jeliński.

Bardzo istotny jest też płyn do spryskiwaczy, który musi być przeznaczony do użytkowania w okresie zimowym i który nie zamarznie w niskich temperaturach. Pamiętajmy, że do spryskiwania szyb nie można stosować wody ani płynu letniego. Dla własnego bezpieczeństwa i lepszego działania podzespołów samochodu, korzystajmy ze sprawdzonych produktów, które posiadają lepsze właściwości i dobrze się sprawdzają nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Sprawny akumulator

Akumulator jest tą częścią samochodu, która może okazać się najbardziej kłopotliwa zimą. Przy zerowej temperaturze, moc rozruchowa akumulatora zmniejsza się o około 20%, a podczas siarczystych mrozów, poniżej -20 stopni,  jego sprawność może się obniżyć do nawet 50%.

O kondycji akumulatora może wypowiedzieć się tylko fachowiec, który wykona specjalistyczne pomiary i testy.

Warto również sprawdzić czy inne elementy, takie jak układ hamulcowy, silnik, amortyzatory, oświetlenie, są sprawne. W tym celu, przed zimą najlepiej udać się do zaufanego serwisu, by fachowcy sprawdzili kompleksowo stan auta, szczególnie jeśli przez kilka lat się tego nie robiło.

Bezpieczeństwo  własne oraz innych uczestników ruchu w okresie zimowym, kiedy na drogach panują trudne warunki atmosferyczne, powinny być dla nas priorytetem. Nie dajmy się zaskoczyć zimie i już wcześniej kompleksowo sprawdźmy auto oraz zadbajmy o wymianę niezbędnych elementów.

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Kuźnik

mob: + 48 728-82-45-38

Mail: media@duda-cars.mercedes-benz.pl