Najbardziej widocznym i oczywistym objawem zużycia wycieraczek jest coraz częstsze pojawianie się męczących smug na szybie. Guma traci z czasem na jakości, wyciera się, pęka i murszeje. Nie służą jej również różnego rodzaju detergenty, którymi myjemy szybę lub zabezpieczamy ją przed mrozem. Problemem jest również rozwarstwianie się pióra.

Markowe czy niemarkowe

wycieraczki valeoZużyciu ulegają wszystkie wycieraczki, zwłaszcza gdy są dość intensywnie eksploatowane (np. w samochodach wykorzystywanych do transportu międzymiastowego). Jednak nie ulega wątpliwości, że markowe modele są trwalsze i wytrzymują dłużej. Jest to zasługą wyższej jakości surowców, a także większej precyzji produkcji. Markowe wycieraczki Valeo mają również lepiej przemyślaną konstrukcję. Markowe modele są nieco droższe, jednak podliczając częstszą potrzebę wymiany tzw. no name-ów i tak okaże się, że będzie to mniejszy wydatek.

Kiedy wymienić pióra

Wycieraczki należy wymienić zawsze wtedy, gdy zaczną zostawiać za sobą smugi. Wycieraczki możemy kupić nawet w zwykłym supermarkecie, w którym jest stoisko z akcesoriami motoryzacyjnymi. Nie trzeba posiadać na ten temat fachowej wiedzy, jednak warto wiedzieć co nieco o swoim aucie. To znacznie ułatwi dopasowanie odpowiedniego kompletu, a nam zaoszczędzi długiego szukania i zwrotów do sklepu. W sklepach motoryzacyjnych możemy liczyć na wiedzę sprzedawcy, a w razie czego posiłkować się również katalogami wycieraczek, w których opisane są poszczególne modele. Jeżeli planujemy sami wybrać wycieraczki Valeo, warto zabrać ze sobą zużyte pióro, które posłuży jako materiał porównawczy.

Na co trzeba uważać podczas zakupów

Najważniejszym elementem, na który zwracamy uwagę jest rodzaj zastosowanego w wycieraczkach mocowania. Spora część współczesnych producentów stosuje w swoim modelach specjalne adaptery, które umożliwiają wpięcie wycieraczek w różne mocowania. Ale nawet jeśli komplet posiada taki adapter, to i tak musimy zachować czujność – niektóre modele piór po prostu nie mieszczą się między szybą a maską. Druga rzecz, którą bierzemy pod uwagę to długość pióra, która musi być dopasowana do szerokości szyby w aucie. Wycieraczki Valeo produkowane są w dwóch podstawowych rodzajach – bezszkieletowym i szkieletowym. Modele szkieletowe są wyposażone w metalową podporę, która przyciska pióro do szyby. W drugim przypadku nie ma stelaża, a specjalna konstrukcja pióra sprawia, że pióro dociskane jest samoistnie, zwłaszcza podczas szybszej jazdy.