Choroby rogówki – dowiedź się więcej o chorobie
Czym jest rogówka?
Rogówka to skomplikowana zewnętrzna forma gałki ocznej spełniająca rolę osłonową. Odpowiedzialna jest za blisko 2/3 mocy łamiącej układu wizualnego oka (ok. 42 Dioptrii). Jest szczególnie unerwioną tkanką ludzkiego ciała pozbawioną naczyń krwionośnych (dzięki temu zachowuje czytelność). Treści wzmacniające czerpie z cieczy wodnistej oraz filmu łzowego. Średnia średnica rogówki ma: 11,5 mm w pionie, 12 mm w poziomie. Grubość w postaci środkowej zwykle sięga 540 µm oraz podnosi się ku obwodowi (do 1 mm).
Rogówka oka – choroby
Jedną spośród popularniejszych przypadłości rogówki jest jej zapalenie. Przyczyna owego stanu patologicznego może być różnorodna, jednakże nie odstaje od pozostałych podstaw zapalenia, jakie są w pozostałych narządach. Podstawy mogą obejmować patogeny należące do drobnoustrojów, baterii, grzybów lub pierwotniaków. Mówiąc o przyczynie wirusowej należałoby nadmienić o zarażeniu drobnoustrojem opryszczki typowej (akronim HSV – 1 bądź HSV – 2). Do zarażenia dochodzi przeważnie w wieku dziecięcym – opryszczkę przeważnie kojarzymy z zakażeniem błony śluzowej jamy ustnej lub organów płciowych. Faktem jest jednakże, iż symptomy zarażenia mogą być też w rogówce. Należałoby pamiętać, iż wirus może ulec reaktywacji chociażby po długim okresie od zakażenia (jest on w postaci „zahipnotyzowanej” w organizmie). Często wracające opryszczkowe zapalenia rogówki mogą doprowadzać do jej bliznowacenia (blizna na rogówce).
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zobacz na https://vidiummedica.pl/choroby-rogowki/
Stany zapalne oraz pozapalne rogówki
Do zapalenia rogówki może dojść podczas chorób spowodowanych poprzez bakterie, natomiast również zarazki bądź grzyby. Są jednakże również takie sytuacje, w jakich z racji na dolegliwości ogólnoustrojowe lub na tle autoimmunologicznym oko rozpoczyna łzawić, natomiast również dochodzi do zmniejszenia ostrości wzroku, bólu oczu, ich czerwienienia, jak i światłowstrętu. Ważne jest więc poddanie się badaniom okulistycznym oraz sprecyzowanie typu zapalenia rogówki. Zignorowanie kłopotu może skutkować jaskrą wtórną bądź zaćmą. Symptomy w każdym rodzaju są trochę odmienne oraz dlatego tak ważne jest wykonanie specjalnego badania okulistycznego, aby właściwie wybrać sposób leczenia.
Bakteryjne zapalenie rogówki
Bakteryjne zapalenie, natomiast w zasadzie owrzodzenie rogówki (jest to jednoznaczne, ponieważ bakterie nie są zdolne wejść w głębię rogówki poprzez pełny nabłonek), jest wywoływane poprzez gronkowce, paciorkowce i pałeczkę ropy błękitnej. Zapalenie to przedstawia się niejednokrotnie jako szarobiałe/szarożółte wcięcie w rogówce. Ze względu na schodzenie „głębiej” w zdrową strukturę, zmiany są określane „wrzodem pełzającym”.
Dodaj komentarz