Wśród wielu ciekawych dodatków oferowanych przez operatorów telewizji można znaleźć multiroom. Jest on coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym przez użytkowników telewizji ceniących sobie wygodę. Co to jest multiroom i jakie są jego zalety?

 

Czym jest multiroom?

Co to jest multiroom? To usługa, która pozwala na śledzenie różnych kanałów telewizyjnych na kilku odbiornikach jednocześnie, w ramach jednej umowy zawieranej z operatorem. Przy korzystaniu z multiroomu do każdego telewizora, na którym ogląda się lub odtwarza określony program telewizyjny, podłączany jest osobny dekoder, który obsługuje się za pomocą osobnego pilota.

Zwykle za dzierżawę takiego dekodera pobierana jest dodatkowa opłata, choć nie nadweręża ona zbytnio domowego budżetu (czego doskonałym przykładem jest oferta INEA). Co więcej, wielu operatorów oferuje multiroom w pierwszych miesiącach zupełnie za darmo, dzięki czemu można go przetestować i zobaczyć, jak się on sprawdza w danym przypadku.

Ta dodatkowa usługa pozwala na śledzenie maksymalnie czterech różnych kanałów telewizyjnych na czterech odbiornikach jednocześnie. Multiroom zapewnia stały dostęp do ulubionych programów z dowolnego miejsca w domu, przy zakupie odpowiedniej ilości odbiorników telewizyjnych.

Zalety multiroomu

Osoby, które zadają sobie pytanie „Co to jest multiroom?”, często nie są świadome tego, że ten dodatek ma wiele zalet. Po pierwsze dzięki niemu unika się sytuacji, w której domownicy kłócą się o pilota ze względu na rozbieżności dotyczące decyzji o oglądaniu określonego programu telewizyjnego w danym momencie.

Dzięki multiroomowi można zatem zadbać o atmosferę panującą w domu i sprawić, że nie będzie losowania lub stosowania zasady „kto pierwszy, ten lepszy” podczas rozrywki, jaką jest oglądanie telewizji. Nie trzeba się przy tym martwić, że jakość oglądanych kanałów ulegnie pogorszeniu.

Przy wykorzystaniu multiroomu można także śledzić programy w jakości HD bez ryzyka, że obraz będzie się zacinał. Równie istotne jest to, że jeśli podłączy się do telewizora nagrywarkę PVR, za jej pomocą program utrwali się w pamięci i będzie możliwe jego odtworzenie po powrocie do domu, nawet jeśli inni domownicy będą wówczas korzystać z innego odbiornika.