Schody zawsze muszą zostać pokryte jakimś materiałem wykończeniowym, a zarazem dekoracyjnym. Obecnie na rynku znaleźć można bardzo różne opcje, jednak nadal polecana jest klasyka, to znaczy schody z granitu.

Granit na schody – czym się charakteryzuje taka opcja?

Choć kamień może być nieco droższy niż inne opcje, to tak naprawdę staje się inwestycją opłacalną, gdyż raz położony na schody, przetrwa na nich naprawdę wiele lat. Warto zwrócić uwagę na to, że schody stanowią bardzo ważny element domu, stanowiąc element funkcjonalny, a zarazem dekoracyjny. Muszą być więc one bezpieczne, a zarazem powinny pomóc w ukształtowaniu charakteru wnętrza. Warto więc postawić tu na reprezentacyjny granit. Co ważne, kamień ten może posłużyć do wykonania bardzo różnorodnych form schodów. Mogą być więc one klasyczne, zakończone balustradami, ale też nowoczesne: minimalistyczne i dość uproszczone. Ta druga opcja możliwa jest dzięki nowoczesnym technikom cięcia kamienia. Pozwalają one na produkcję cienkich, oddzielnych stopni (które umieszcza się np. na metalowej konstrukcji). Zdarza się też, że granit łączy się z drewnem albo szkłem.

Zalety schodów z granitu

Wybór jakim jest granit na schody, wiąże się z naprawdę wieloma korzyściami. Można do nich zaliczyć to, że takie schody:
– są bardzo solidne i niezwykle trwałe,
– mogą przetrwać nawet setki lat,
– bardzo trudno jest je uszkodzić,
– bardzo łatwo utrzymuje się je w czystości (wystarczy mycie ich mopem albo szmatką z wodą),
– można poddawać je takim formom wykończenia jak płomieniowanie czy szczotkowanie,
– mają bogaty wybór kolorów i wzorów: od ciemnych odcieni w gęste i dość drobne wzory, aż po warianty delikatne i beżowe,
– stopnie zmatowione czy nawet zarysowane można w niezwykle prosty sposób przywrócić do stanu początkowego (przy pomocy delikatnego polerowania).
Na koniec warto zwrócić uwagę na to, że schody z kamienia, a więc także z granitu, mogą być niekiedy dość śliskie. Aby więc ich użytkowanie było bardziej bezpieczne, stopnie można zabezpieczyć paskami antypoślizgowymi.