Klimatyzacja znajduje się obecnie w większości pojazdów. Jej podstawowym zadaniem jest schładzanie kabiny pasażerskiej i osuszanie powietrza. Stabilizuje temperaturę wnętrza, a jednocześnie ogranicza parowanie szyb podczas deszczu lub mgły. Jak skutecznie zadbać o klimatyzację w samochodzie?

Prawidłowa eksploatacja

Klimatyzacja powinna być stosowana przez cały rok, a nie tylko w lecie. Kierowcy często uważają, że wnętrze pojazdu trzeba chłodzić jedynie w upalne dni. Zbyt długa bezczynność układu prowadzi jednak do jego znacznie szybszego zużycia. Niezależnie od warunków pogodowych i pory roku, częste korzystanie z klimatyzacji chroni sprężarkę. Zapobiega bowiem zatarciu tego drogiego elementu. Jeżeli klimatyzacja działa zbyt rzadko, osadza się na niej rozprowadzany czynnik chłodzący olej. Kiedy klimatyzacja uruchamiana jest ponownie, sprężarka zaczyna pracować z niedostatecznym smarowaniem. Przerwy w działaniu klimatyzacji nie powinny przekraczać okresu jednego tygodnia, nawet zimą.

Właściwa obsługa

Klimatyzacja wymaga prawidłowej obsługi zwłaszcza w okresie letnim. Trzymanie się kilku zasad znacząco podnosi komfort podróży. Jeżeli pojazd jest mocno nagrzany od słońca, trzeba otworzyć okna, przewietrzyć oraz uruchomić klimatyzację. Aby szybko schłodzić wnętrze, należy skorzystać z obiegu wewnętrznego. Po ustabilizowaniu temperatury, wystarczy otworzyć nawiew powietrza z zewnątrz. Z klimatyzacji należy korzystać przy zamkniętych oknach. Układ współpracuje jednak z systemem ogrzewania. Przy włączonej klimatyzacji, w aucie może być zimno. Wówczas trzeba rozgrzać wnętrze bez jej uruchamiania, ustawiając zgodnie z potrzebami prędkość pracy dmuchawy. Nie należy kierować powietrza z klimatyzacji bezpośrednio na pasażerów., ponieważ mogą odczuwać zimno i przeciągi.

Odpowiednia temperatura

Aby zapewnić sobie odpowiedni komfort podróży, należy odpowiednio schładzać wnętrze pojazdu. Optymalna temperatura wewnątrz to maksymalnie 5-8 stopni poniżej zewnętrznej temperatury. Sporo zależy jednak od funkcjonalności układu. Planując częste i wymagające podróże, warto zadbać o dobrze wyposażony pojazd. Ciekawym rozwiązaniem jest wynajem długoterminowy aut, który pozwala na korzystanie z doskonale klimatyzowanych samochodów. Warto jednak pamiętać, że każda klimatyzacja wysusza powietrze. Po upływie kilkunastu minut może zwiększyć się pragnienie kierowcy i pasażerów, dlatego warto mieć ze sobą chłodną wodę i napoje.

Serwisowanie klimatyzacji

Aby układ klimatyzacji jak najdłużej zachował sprawność, warto zadbać o jego regularne serwisowanie. Systemy tego typu powinny być kontrolowane w wyspecjalizowanym warsztacie, przynajmniej co roku. Jeżeli jednak z otworów wentylacyjnych zaczyna się wydobywać nieprzyjemny zapach, lepiej od razu udać się do serwisu. Fachowcy przeprowadzają wówczas kontrolę szczelności układu i osuszają go. Uzupełniają przy tym czynnik roboczy, a także usuwają grzyby i bakterie z toru nawiewu powietrza. Na żywotność klimatyzacji pozytywnie wpływa także wymiana filtrów kabinowych.