Choroby roślin to największe, obok samej pogody, zmartwienie rolników. Jest to plaga, która dziesiątkuje niemalże każdy rodzaj uprawy. Mutowanie się kolejnych odmian zarazy jest niezwykle groźne i trudne do wychwycenia. Nigdy właściwie do końca nie wiadomo czy dana choroba zareaguje na podawane roślinie środki zwalczające. Dlatego warto skupiać się na każdej z osobna i próbować zwalczyć brunatną plamistość liści jako ją samą.

 

Czym jest brunatna plamistość liści?

Jest to choroba grzybiczna, która objawia się przede wszystkim charakterystycznymi plamami na liściach zbóż, głównie żyta oraz pszenicy. Jest to choroba bardzo często występująca nazywana chorobą powszechną. Występuje zwłaszcza tam gdzie klimat jest chłodny i wilgotny, a więc w rejonach polskich ma doskonałe warunki do życia. Jej szkodliwość wciąż wzrasta i może sięgać nawet połowy plonów co jest najczęściej równoznaczne z dramatem rolnika uprawiającego zboża. Największy wzrost jej występowania zauważono w latach dziewięćdziesiątych.

Jak chronić się przed brunatną plamistością liści?

Przede wszystkim pamiętajmy, że jest to choroba zbóż o podłożu grzybiczym, a więc musimy zastosować naturalne, oparte na związkach nieorganicznych fungicydy, np. fungicydy od Syngenta dostępne na Syngenta.pl. Warto szukać renomowanych dostawców, gdyż zagwarantują oni jakość oraz skuteczność środka zwalczającego brunatną plamistość liści. Dzięki temu nasze zboża będą lepiej chronione, gdyż środki te potrafią wytworzyć specjalną powłokę ochraniającą roślinę przed ponownym atakiem tego rodzaju szkodliwych grzybów. Należy jednak postępować zgodnie z zaleceniami producenta i dokładnie kontrolować działanie środka, by skuteczniej poradzić sobie z nękającymi nas grzybami.

Warto walczyć z brunatną plamistością liści w zbożach, gdyż może ona doprowadzić do straty nawet połowy plonów co wiąże się rzecz jasna z wielkimi kosztami i stratami finansowymi. Dlatego dobrze wydane pieniądze to skuteczny fungicyd, które może i zapobiegnie rozwojowi choroby i jej niszczycielskiej sile, a przy tym będzie korzystny dla organizmu.