W przypadku gier liczy się zarówno szybkość przekazywania sygnału, jak i jakość grafiki. Najnowsze telewizory OLED i QLED wygrywają w obu tych konkurencjach, a dodatkowo mają inne cechy, które będą przydatne przy graniu w gry.

Telewizor QLED czy OLED do gier?

Telewizory QLED to nowy format niezwykle cienkich telewizorów. Ma on wyświetlacz LCD i matrycę VA, przez co technicznie wchodzi w skład serii telewizorów LCD, ale w praktyce mocno je przewyższa. Kwantowe kropki znacznie lepiej odwzorowują poszczególne kolory i dają nieco lepszą głębię czerni.

Technologia QLED została wprowadzona przez Samsunga, który na razie rozwija ją jako jedyna firma na rynku. Podobną nazwę mają telewizory OLED, z tym że działają one na zupełnie innej zasadzie. Tu piksele nie są podświetlane, lecz świecą własnym światłem. Daje to więc nieporównywalną z LCD głębię czerni, a co za tym idzie również nasycenie innych kolorów.

Akurat w przypadku gier jest to dość ważne, bo kiepska jakość nie pozwala dostrzec tylu szczegółów, co inni gracze, a to może przełożyć się na gorszy wynik w grze. Telewizory QLED jak na razie są nieco tańsze, choć zarówno TV w wersji QLED, jak i OLED, do budżetowych nie należą. Prawdopodobnie ceny będą malały dość szybko, gdy z czasem kolejni producenci zaczną korzystać z takich rozwiązań.

Więcej miejsca w pokoju

Telewizory QLED mają jeszcze jedną przewagę nad tradycyjnymi rozwiązaniami. Razem z tymi w technologii OLED są rekordowo cienkie. Niektóre wręcz stapiają się wizualnie ze ścianą, a do ich powieszenia nie trzeba stosować podpórek czy wysięgników. To o tyle istotne, że zwykle telewizory do gier są dość duże, a w małych pomieszczeniach liczy się każdy centymetr powierzchni, by dało się je zawiesić w komfortowej dla oka odległości od kanapy. Powierzchnia telewizora QLED czy OLED na równi ze ścianą pomaga zaoszczędzić centymetry. Dodatkowo pozwala to też zyskać miejsce poniżej, a to o tyle ważne, że tam i tak przyda się wolna przestrzeń na konsolę i wszystkie akcesoria do gry.

Mniej lagów w grze

Mając już wybraną technologię, w jakiej wykonany będzie telewizor, warto wrócić jeszcze uwagę na szybkość przesyłania sygnału. W przypadku sprzętu przystosowanego tylko do oglądania filmów, nie ma to dużego znaczenia. Jednak już jeśli chodzi o gry, przekłada się to na płynność ich działania. W grach zespołowych przez internet, a coraz więcej ma taką funkcję, szybkość przesyłu sygnału może zaważyć na wyniku. Porównując kilka różnych modeli, warto więc koniecznie zestawić ze sobą opóźnienie sygnału, które będzie się przekładało na częstsze lub rzadsze lagi w grze.

Ten parametr obok prędkości połączenia sieciowego będzie też kluczowy dla osób, które mają zamiar streamować grę w sieci. Płynna rozgrywka bez zakłóceń to najprostszy sposób, by zapewnić sobie przychylność widzów. Niektóre telewizory mają nawet specjalne programy dla graczy, takie jak HDR Gra – to ustawienia optymalne dla dobrego działania nawet najnowszych i najbardziej zaawansowanych gier konsolowych.