Leasing to coraz popularniejsza forma zakupu sprzętu do firm. Chociaż daleko nam jeszcze do naszych zachodnich sąsiadów, to Polacy stają się odważniejsi w inwestowaniu i korzystaniu z nowoczesnych form finansowania środków trwałych w firmie.

 

Takie formy jak leasing samochodowy dla firm nie dziwią już właściwie nikogo, ale coraz bardziej popularne staje się leasingowanie specjalistycznego, firmowego sprzętu. Możliwość doboru długości finansowania rat pozwala na zakup droższego sprzętu, na który firma nie mogłaby sobie od razu pozwolić, a dzięki leasingowi staje się to możliwe. Wzrasta popularność na leasing na samochód dostawczy, bo małych firm zajmujących się transportem jest coraz więcej. Samochody osobowe, ciężarowe, maszyny rolnicze, ale także mniej oczywiste przedmioty jak trampoliny, hale produkcyjne, sprzęt medyczny czy IT. To sprzęty, które przedsiębiorcy finansują dzięki leasingowi. Pozwala ona zachować płynność finansową i korzyści podatkowe, łatwość dostępu do finansowania i korzystniejsze niż w przypadku kredytów warunki finansowania oraz prostą procedurę.

Z leasingu korzystają firmy rozwijające się oraz nowe. Firmy w których pierwszy samochód był w leasingu, zazwyczaj przy zakupie kolejnego decydują się również na tę formę finansowania. Mniejsza jednorazowe koszty pozwalają na zakup kilku pojazdów jednocześnie, a stałe rady ułatwiają zaplanowanie miesięcznych wydatków w firmie bez konieczności zakupu sprzętu. Kapitał pozostaje w firmie i może być inwestowany, a pieniądze przeznaczone na zakup samochodu firmowego lub innego środka trwałego mogą zostać zainwestowane w rozwój przedsiębiorstwa.

Plusem takiego rozwiązania jest to, że nie potrzebne są duże środki własne. Procedura przyznawania leasingu jest dużo mniej skomplikowana i szybsza niż w przypadku kredytu, a na stronach internetowych leasingodawców są kalkulatory, które pozwalają obliczyć koszt leasingu samochodu osobowego lub innego pojazdu i przewidzieć miesięczne raty. Firmy leasingowe proponują także różnego typu, nieoczywiste rozwiązania. Na przykład firma CLS ma swojej ofercie propozycje dla wolnych zawodów. Większość leasingodawców przygotowuje także indywidualne oferty dla swoich klientów.