Na zatłoczonym parkingu przed supermarketem nietrudno o szkodę parkingową. Może się zdarzyć, że kiedy wrócisz z zakupami do samochodu, zastaniesz zarysowany bok lub przetrącone lusterko. W zależności od tego, czy sprawca zostawił swoje dane, czy po prostu odjechał, powinieneś postąpić w inny sposób. W jaki? Przeczytaj poradnik i uzyskaj odszkodowanie, które Ci się należy.

Jest szkoda, nie ma sprawcy

Szkodą parkingową nazywa się uszkodzenie samochodu wynikające z działalności osób trzecich lub poczynionych przez nie zaniedbań (np. złego zabezpieczenia rusztowania budowy, które upadło na pojazd). Może się zdarzyć, że sprawca nawet nie zauważy, iż uszkodził Twój samochód, wobec czego nie zostawi swoich danych. Czasem jednak specjalnie odjedzie bez słowa, licząc na brak konsekwencji.

Jeżeli sprawca na Ciebie nie zaczekał, po zauważeniu szkody parkingowej koniecznie wezwij policję. Kiedy zostawiasz auto na parkingu przed supermarketem lub w innym miejscu publicznym, funkcjonariuszom prawdopodobnie uda się zdobyć nagranie z kamer monitoringu. Zyskasz dzięki temu dowód na winę kierowcy oraz zdobędziesz jego numer rejestracyjny. Z oświadczeniem spisanym przez policję udasz się do swojego ubezpieczyciela, on zaś podejmie kroki w procesie odszkodowawczym.

Stało się – i co dalej?

W sytuacji, w której to Ty doprowadziłeś do szkody parkingowej, powinieneś bezzwłocznie zatrzymać pojazd i albo zaczekać na poszkodowanego (rekomendujemy), albo pozostawić kartkę. Na kartce podaj swoje dane kontaktowe oraz jasno i wyraźnie napisz, że to Ty odpowiadasz za szkodę. W przeciwnym razie poszkodowany może nie wiedzieć, jak postąpić – czy wezwać policję, czy założyć, że jesteś uczciwy.

Jak wyjaśniliśmy, najlepszym rozwiązaniem jest zaczekanie na poszkodowanego. Kiedy wróci do samochodu, spiszecie wspólne oświadczenie. Jego wzór znajdziesz tutaj: https://kioskpolis.pl/oswiadczenie-o-kolizji-czy-wiesz-jak-postepowac-w-razie-stluczki/. Dobrym pomysłem jest wożenie wzoru w schowku samochodu. Nie zajmuje wiele miejsca, a nigdy nie wiesz, kiedy się przyda.

Ochrona dodatkowa samochodu

Jeżeli sprawca poczekał na Ciebie i spisaliście wspólne oświadczanie o szkodzie lub zostawił kartkę, dzięki czemu udało Ci się ustalić numer jego polisy OC, masz ułatwione zadanie. Powinieneś udać się do firmy ubezpieczeniowej, w której wykupił OC. Podpowiedź: jeśli Twoja firma oferuje Bezpośrednią Likwidację Szkód, wówczas możesz dopełnić formalności w niej.

Niestety w przypadku, gdy sprawca nie pozostawił swoich danych, a policji nie udało się zabezpieczyć nagrania z kamery monitoringu ani znaleźć świadków, za naprawę pojazdu będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zajmuje się przede wszystkim udzielaniem pomocy w przypadku szkód na osobie, nie zaś na mieniu.

Sposobem na zabezpieczenie swoich interesów jest nabycie dodatkowej polisy: autocasco. Obejmuje wszelkie uszkodzenia pojazdu, do których doszło z winy Twojej, osób trzecich, a nawet sił natury (powodzi, pożaru, gradu). By zapłacić mniej, kup ją wraz z OC. Najtańsze pakiety OC/AC znajdziesz w porównywarce polis komunikacyjnych.